EğitimGündem

Bakan Özer’den son dakika yüz yüze eğitim açıklaması geldi!

6 Eylül itibariyle kesin olarak yüz yüze eğitime geçildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer de, yüz yüze eğitime yönelik açıklamalar yapmaya devam ediyor. Mahmut Özer, koronavirüs nedeniyle toplamda 198 sınıfta eğitime ara verildiğini belirterek “Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok” açıklamasını yaptı.

İşte Bakan Özer’in son dakika açıklamalarından öne çıkan detaylar:

“Okullarımızın yüz yüze eğitime açılması için Sağlık Bakanlığı ile birlikte alınması gereken önlemlerle ilgili çok kapsamlı bir rehber hazırladık. Öğretmenlerimize de bilgilendirme ve farkındalığı artırmak için ciddi bir eğitim verdik.”

“Türkiye’de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra bir hafta içinde 850 bin sınıftan 198’inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi, ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok.”

“Tüm okullarımızda uyulması gereken kuralları belirledik. Vakaların yaygınlaşması durumunda okulla ilgili değil sınıfla ilgili karar alacağız. Okullarımızın açık kalması için her türlü tedbir alınacak.”

“200’e yakın okulumuz ikili eğitime geçti. Problemin olduğu okulda ikili eğitime geçilebilir. Vakanın olduğu yere göre esneklik sağlayacağız.”

PCR TESTLERİNE İLİŞKİN DE AÇIKLADI

“Aşı gönüllülük esasına dayalı olmasına rağmen öğretmenlerin aşılanma oranı Türkiye ortalamasından yüksek. En az bir doz aşı olan öğretmen oranı yüzde 91’e çıktı. İki doz aşı olan öğretmenlerin oranı yüzde 78. Öğretmenlerimiz sadece kendi sağlıkları için değil toplumda örnek olma açısından da çok başarılılar. Öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir