EkonomiGündem

Flaş açıklama: Bin kişiye ihtiyaç var! 6 bin lira maaşı var

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin çok önemli açıklamalarda bulunarak pandeminin ticari hayattaki en önemli değişikliklerinden paket servis ve e-ticaret olurken, büyük firmalardaki gibi küçük esnaf da ağırlıklı olarak ‘evlere servis’ şeklinde hizmet verdiğini belirtti. Ayrıca Çetin açıklamalarının devamında Antalya’da 6 bin lira maaşla A sınıfı ehliyetli motokurye bulunamadığını belirterek Antalya merkezde şu an motokurye işi için bin kişi olsa hepsine ihtiyaç olduğunu vurguladı.

4*6 BİN TL MAAŞ ALANLAR VAR

ATSO Başkanı Davut Çetin, oda olarak üyelerinin bilinçlendirilmesi adına e-ticareti 6-7 yıldır konuşup gündemde tutmaya çalıştıklarını belirterek, son dönemde restoran ve kafelerden ciddi ölçüde motokurye talebi geldiğini açıkladı. Ayrıca Çetin şöyle devam etti:

“Evlere teslim eden firmalar var ve ciddi sayıda motokurye kullanıyorlar. Bunların motokurye kullanmasıyla ücretler de çok yükseldi. Bizim restoran ve kafe sektörüyle, paket servis yapan diğer sektörlerimizde motokurye sıkıntısı başladı. Çünkü ücretler de çok fazla, 4-6 bin TL arasında maaş alan motokuryeler var”

Çetin açıklamalarında sektörde sadece Antalya merkezde 5 binden fazla kişinin istihdam edildiğini belirtti ve pandemi öncesine göre en az 4’e katladığını kargo tarafında da çok ciddi gelişme olduğunu önceden bir apartmana 10 tane kargo geliyorsa şu anda 30 tane geldiğini vurguladı.

6 BİN TL MAAŞLA PERSONEL BULUNAMIYOR

Açıklamalarında bir tarafta 3-4 bin liraya iş arayan mühendis ve yüksek okul mezunları olduğunu bir tarafta da 5-6 bin lira maaş ile A grubu ehliyetli kurye bulunamadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir