Gündem

Bilim Kurulu tarih verdi: Okullar hariç tamamen kapanma

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz toplu kapanma hakkında açıklama yaptı. Yavuz açıklamalarında kış mevsimini işaret ederek okulların açık tutulabilmesi için gerekirse toplumun kapatılması gerektiğini vurguladı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz corona virüs salgını ve alınacak olan önlemler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Yavuz açıklamalarında Türkiye’deki gibi toplumda enfeksiyon çoksa okullarda da enfeksiyon oranlarının artacağını vurguladı ve “bir daha kapanma olmayacak” rehavetine kapılmak için erken olduğunu belirtti.

TAM KAPANMA DEĞERLENDİRMESİ

Yavuz açıklamalarının devamında önlemlerle dolu bir kış geçirilmesi gerektiğini ifade ederek şöyle devam etti:

“Okulları açık tutmak gerekiyorsa, gerekirse toplumu kapatmalıyız. Çünkü okullar şu an çok önemli. En büyük zararı onlar gördü bu pandemide. Kapanma açısından en kritik nokta hastanelerde dolacak mı? Şu anda öyle bir doluluk yok”

KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT

Kontrollü sosyal yaşam hakkında açıklamalarına devam eden İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz şu ifadeleri kullandı:

“Trafik facia gerçekten. Bu demektir ki İstanbul çok kalabalık artık. Herkes döndü. Dolayısıyla her türlü viral hastalık için bir besi yeri ortamı oluştu. Kovid aşıları ölümden ve ağır hastalıktan korunmada çok çok etkili. Aşı olanlar çok daha nadiren ölüyorken şu anda aşı olmayanlar ölüyor, bunu artık rahatlıkla söyleyebiliriz. Sağlık Bakanlığı verileri de bu yönde. Kontrollü, sosyal yaşama devam etmek zorundayız. Herkes aşısını olacak ama aşı olanlar da dahil olmak üzere kapalı ortamlarda ve yakın temasta kesinlikle maske çıkarılmayacak, çok sayıda insanla görüşülmeyecek. Aşılanma oranımız yüzde 80’lere ulaşana kadar kontrollü sosyal yaşama uyumaya devam etmek zorundayız. Aşı sırası gelen de çocuklar da dahil hemen olmalı”