GündemKamu Personelleri

Adalet Bakanlığı 2021 yılında zabıt katibi alımı yapacak! İlan ne zaman? İşte adaylarda aranan şartlar

Adalet Bakanlığı tarafından 2021 yılı içinde zabıt katibi alımı yapılacak. Söz konusu alımlara ilişkin daha önce Resmi Gazete’de yayımlanan bir ilanda sinyal verilmişti. Yıl içinde toplam 13 bin 202 yeni kamu personeli alımı yapılacağı ifade edilirken bu alımların içinde zabıt katibi olacağı da bildirildi. Peki zabıt katibi alımı ilanı ne zaman gelecek? Adaylarda hangi şartlar aranacak? Detayları haberimizin devamında kamupersoneli.net olarak okuyucularımızla paylaşıyoruz.

İLAN NE ZAMAN GELECEK?

Adalet Bakanlığı bünyesinde görevli olarak çalışan zabıt katibi, adliyelerde, icra dairelerinde, seçim kurulları ve bölge icra mahkemelerinde duruşmaya çıkan tutanakları yazma işleminde görev almaktadır. Resmi Gazete’de yayımlanan ilanın ardından adaylar ilanın ne zaman yayımlanacağını araştırmaya başladı. Eylül ayının ortasına gelinmesine rağmen henüz ne Resmi Gazete’de ne de Adalet Bakanlığının resmi web adresi üzerinden ilan tarihi hakkında bir duyuru yayımlanmadı.

Ancak Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımı hakkında bir gelişme olduğunda ilan yayımlandığında ve ilan tarihi açıklandığında okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

Peki zabıt katibi ilanı geldiğinde kimler başvuru yapabilecek? Zabıt katibi ilanı için başvuru yapacak olan adayların genel şartlar ile özel şartlara haiz olması gerekiyor. Bu şartlardan birine bile haiz olmayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. İşte adaylarda aranan genel şartlar:

GENEL ŞARTLAR

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 12 Mart 2021 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 ıncı maddesindeki yaş şartlarını taşımak,

c) Merkezî sınavın (lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla;

– Zabıt kâtibi, mübaşir, şoför, aşçı ve işaret dili tercümanı unvanları için 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

– Koruma ve güvenlik görevlisi unvanı için 30 yaşını bitirmemiş olmak, (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

ç) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak