EkonomiGündem

Devletten 27 yaşından küçüklere müjde! 24 bin lira nakit verilecek

Kamu bankası Ziraat Bankası tarafından 27 yaşından önce evlenen gençlere çeyiz desteği sağlanıyor. Bu çeyiz desteği 24 bin liraya kadar çıkabiliyor. Peki bu çeyiz desteğinden nasıl yararlanılacak? Detayları kamupersoneli.net olarak haberimizin devamında okuyucularımızla paylaşıyoruz.

BANKADAN YAPILAN AÇIKLAMA

Bu çeyiz desteği hakkında Ziraat Bankası tarafından bir duyuru yayımlandı. Bu duyuruda 24 bin liraya kadar destek verilebileceği belirtilirken 27 yaş sınırı olduğu vurgulandı. Bu doğrultuda Ziraat Bankası tarafından yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi:

“Yasalarımız çalışanlara, emeklilere, annelere ve engellilere farklı faydalar getirirken, evlenecek gençler amacıyla de bir destek mekanizmasını barındırıyor. Yetim kız çocuklarına verilebilecek çeyiz parası miktarı, ödenen yetim maaşına bağlı olarak farklılık gösterir. Çeyiz parası alabilmek amacıyla kesinlikle kız çocuklarının resmi müracaat yapması gerekir. Çeyiz ödeneği amacıyla vatandaşların, ikametgah adreslerine en yakın Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlükleri ve Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri üzerinden müracaatlarını iletmeleri şarttır.”

Yetim maaşı alan kız çocukları yaşa bakılmaksızın evlendiklerinde sunulan bu imkandan faydalanırken evlendiği sırada maaşın ödeniyor olması gerekiyor. Ödenecek olan destek miktarı ise alınan yetim maaşı ile belirleniyor. Bu kapsamda örnek verilecek olursa; bin lira yetim maaşı alan bir kız çocuğuna maaşın 24 toplamı kapsamında ödeme yapılacağından 24 bin lira destek veriliyor.

24 AYLIK MAAŞ PEŞİN VERİLİYOR

Bu yardımdan faydalanmak için evlenmek ve evlendiği sırada babasından maaş almak yeterli oluyor ancak müracaat etmek gerekiyor. Evlenince kız çocuğunun yetim maaşı kesiliyor. Bundan dolayı 24 aylık maaş peşin olarak önceden veriliyor. Ayrıca 2 yetim kız maaş alıyorsa, evlenen yetim kızın 24 aylık süresi bittiğinde, diğer kardeşin maaş oranı artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir