Bilim, TeknolojiGenelGündemSağlık

Uzman isimden çok kritik uyarı: ‘Yeni mutasyonlar mutlaka çıkacak’

Koronavirüs, uğradığı mutasyonlarla tehditkâr boyutta ilerleyerek yayılmaya devam ederken, Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Gürcan’dan kritik bir açıklama geldi. Gürcan, aşılamanın pandemi sürecindeki öneminin altını çizerek, aşının yeni mutasyonların oluşumuna olan etkisi hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. İşte o kritik açıklamalar…

Kovid-19 aşılarında da, diğer bütün aşılarda olduğu gibi antikor seviyelerinin zaman içinde azaldığını ifade eden Prof. Dr. Gürcan, buradan hatırlatma dozlarının bu süreçteki önemine dikkat çekti. Gürcan, herkesin aşı takvimini takip ederek sırası geldiğinde gerekli dozlarını olması çağrısını yaptı:

“İnaktif aşıların yapılmasının üzerinden yaklaşık 3 ay geçtikten sonra antikor seviyelerinde belirgin bir düşme görülüyor. Antikor seviyelerinde düşme görülünce bir hatırlatma dozuyla bu seviyenin tekrar yüksek seviyelere çıkartılma gerekliliği görüldü. Bilim insanlarının görüşleri ve yapılan çalışmaların ışığında Sağlık Bakanlığı 3. doz uygulamasını yürütüyor. 2 doz Sinovac aşısından sonra hatırlatma dozunda bir doz Biontech kullanıldığında antikor seviyelerinin çok daha iyi düzeylere çıktığı ve varyantlara karşı da daha koruyucu olduğu görülüyor. Ben hatırlatma dozunun Biontech yapılmasını öneriyorum. Ben kendimde 2 doz Sinovac aşı olduktan sonra hatırlatma dozunu Biontech oldum ve şu ana kadar herhangi bir enfeksiyona maruziyet göstermedim. Bilimsel veriler de hatırlatma dozunda Biontech’in avantajlı olacağını belirtiyor.”

YENİ MUTASYONLAR KAÇINILMAZ

Aşılamanın, yeni mutasyonların oluşumunun önüne geçilmesindeki en büyük silah olduğu da yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlamış durumda. Bu konuya yönelik açıklamalarda da bulunan Prof. Dr. Gürcan, tüm dozlarını tamamlamamış her bir bireyin, yeni bir mutasyon oluşumuna katkıda bulunduğunu açıkladı:

“Eğer aşı olunan zaman uzarsa her uzayan zaman virüsün mutasyon için vakit kazanması demektir. Mutant suşların ortaya çıkması demektir. Nasıl bir mutasyonun meydana geleceğini hiç kimse öngöremiyor. Bu aşıların da etkili olmayacağı bir mutant eninde sonunda çıkacaktır. Buna bu fırsatı vermeden, bu pandemiyi sonlandırmamız gerekiyor. Şu an için aşılar mutantlara karşı etkili ancak, aşıların etkisiz kalacağı mutantlar çıkabilir, bu risk her zaman mevcut.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir