Gündem

Sağlık Bakanlığından flaş HES kodu ve karantina kararı! O kişiler riskli sayılmayacak

Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi’nde temaslı takip algoritması kapsamında çok önemli bir değişiklik yapıldı. Bu kapsamda en önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı.

İLK 5 GÜN RİSKLİ SAYILMAYACAK

Konu ile ilgili olarak ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Covid-19 hastası ile temas eden vatandaşın HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacağı gibi aşılı ve temaslı olan beşinci gün PCR testi olacak ve sonuç negatif çıkarsa izolasyon yapılmayacak.

Ayrıca test sonucu pozitif çıkarsa izolasyon beşinci günden itibaren 9 gün daha devam edecek. 14 gün izolasyon tamamlanacak. 5’inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak.

14 GÜN İZOLASYONA ALINACAK

Tüm bunların yanı sıra Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak ve yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak. Bununla birlikte test sonucu 10’uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek.

Aşısız olan ve delta varyantlı hasta ile temasta bulunan 14 gün izolasyonda kalırken, normal Covid-19 hastası ile temaslı olan ise 14 gün izolasyona girerek, test sonucu 10’uncu gün negatifse karantina sona erecek.