Gündem

Koronavirüs evrim geçirdi! Çok daha rahat bulaşıyor: İşte bulaşma şekli

Tüm dünyada yaklaşık 5 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs pandemisi hakkında bilim adamları tarafından flaş bir uyarı yapıldı. Bilim adamları tarafından yapılan açıklamada virüsün havada daha iyi yayılmak için mutasyona uğradığı ifade edildi.

Virüsle mücadele etmek için yapılan kapsamlı çalışmalara bir yenisi daha eklenirken bilim dünyasının gündemine yeni bir çalışma düştü ve bu çalışmanın sonuçları ezber bozdu. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, bilim insanları virüsün yeni varyantları çıktıkça yaşadığı değişimi belirlemeyi başarırken virüsün havada daha iyi yayılmak için evrim geçirdiği belirlendi.

100 KAT DAHA BULAŞICI

Yeni bir araştırmaya göre, son Kovid-19 varyantları, hava yoluyla bulaşmada koronavirüsün orijinal versiyonundan çok daha usta. Bununla birlikte Maryland Üniversitesi araştırmacıları, ilk olarak Birleşik Krallık’ta tanımlanan Alfa varyantını analiz ettiler ve orjinal virüs ile enfekte olanlardan 43 ila 100 kat daha fazla bulaşıcı olduğu keşfedildiği vurgulandı.

Klinik Enfeksiyon Hastalıkları dergisinde yayınlanan çalışmaya imza atan bilim insanları yaptıkları açıklamalarında yüz maskesi kullanmanın genellikle solunan viral partikül miktarını yarıya indirdiği belirtildi ve Maryland Halk Sağlığı Okulu’ndan çevre sağlığı profesörü olan Dr. Don Milton, bir üniversite yayınında, “Son çalışmamız hava yoluyla bulaşmanın önemine dair daha fazla kanıt sağlıyor” dedi.

SIKI OTURAN MASKELER TAKILMALI

Dr. Don Milton yaptığı açıklamalarında önemli uyarılarda da bulundu. Milton açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Araştırmamız, varyantların havada dolaşmada daha iyi olmaya devam ettiğini gösteriyor, bu nedenle virüsün yayılmasını durdurmaya yardımcı olmak için aşılamaya ek olarak daha iyi havalandırma sağlamalı ve sıkı oturan maskeler takmalıyız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir