DünyaGenelGündemSağlık

Koronavirüsün yeni bir yan etkisi daha ortaya çıktı! Çok daha uzun sürüyor…

Yurtdışında yapılan bilimsel çalışmalar koronavirüsle ilgili flaş bir gelişmeyi daha ortaya koydu. Koronavirüsün en yeni yan etkisini ortaya çıkaran uzmanlar özellikle ileri yaş grubundaki bireyler için uyarıda bulundular. Altınbaş Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Dr. Öğr. Üy. Emir Ruşen de yapılan bu çalışmaların ışığında önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Öğr. Üyesi Emir Ruşen, ABD ve İngiltere’de yapılan çalışmalarda özellikle koronavirüs geçiren demans hastaları üzerinde yapılan araştırmalar olduğunu söyleyerek, “Koronavirüsü, havadan burun yoluyla akciğer ve beynin iç kısmına sirayet etmesiyle medyal temporal dediğimiz hafıza ile ilgili alana geçip normal insanlarda bile unutkanlık ve dikkat dağınıklığına neden oluyor. Demans hastalarının yatkınlıkları ise bu tip tutulumlara daha fazla oluyor ve mevcut olan tabloyu daha ağırlaştırıyor” dedi.

ZİHİNSEL FONKSİYONLAR YAVAŞLIYOR

Koronavirüs enfeksiyonunun Alzheimer üzerindeki etkilerini değerlendiren Dr. Ruşen, “Koronavirüs sandığımız gibi kısa süren bir hastalık olmayabilir. Kişiler test sonuçları negatife döndükten sonra da hastalığın etkilerini yaşıyor olabilirler. Bununla ilgili net bir veri yok ama ilk gelen ve gözlemlediğimiz bilgiler enfeksiyonun bir anda yok olup geçen bir rahatsızlık olmadığına işaret ediyor. Bütün virüs enfeksiyonları kişide zihinsel yavaşlama etkisi bırakır. Bazı Alzheimer hastaları koronavirüs geçirdiler ve sonrasında rahatsızlıkları çok hızlı bir şekilde ilerledi. Bu salgının bunamaya yatkın insanlarda zihinsel fonksiyonları hızlı bir şekilde gerilettiğine yönelik veriler var” dedi. Ardından koronavirüsün bazı hastalarda beyin hacimlerinin küçülmesine yol açtığının gözlemlendiğini belirten Dr. Emir Ruşen:

“Bazı hastalarda koronavirüs tedavisi görüp iyileştikten sonra zihinsel olarak uzun süre normal duruma dönemediklerini, taburcu olduktan sonra yakınlarını tanıyamadıklarını yani normal hayata oryantasyonda zorlandıklarını saptanmıştır. İleri yaştakiler, bunama rahatsızlığı olanlar, Alzheimer hastası ve altta farklı hastalıkları olan bireylerin risk altında olduklarını ve salgının riskli gruptaki bireyler için bu tarz etkileri olduğunu söyleyebiliriz” açıklamasını yaptı.