Ekonomi

Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe Desteği Yapılacak

Kırsal Kalkınma Desteği Projesi kapsamında yapılacak olan yardım 30 bin liraya varıyor. Genç çiftçilere 30 bin tl hibe edilecek.

Kalkınma projesi kapsamında yapılan çalışmalara ve araştırmalara göre genç çiftçilerin projeleri için 30 bin türk lirası hibe edilecek. Bakanlar kurulu kararı ile kırsal kalkınma desteği kapsamında yapılacak hibe resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. İlgili karar 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesine ilişkin hususları kapsayacak. Ancak projede KDV yani katma değer vergisinin hariç tutulacağını hatırlatmakta fayda var. Hibenin alınması kapsamında yapılması gereken ise hibe sözleşmenin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekiyor.
 
NÜFUSU EN FAZLA 20 BİN OLMALI
 
Proje desteği için 81 ildeki nüfusu en çok 20 bin olmak zorunda. Ödeme ziraat bankası aracılığıyla ödenecek ve gerekli kaynak merkezi yönetim bütçe kanunu olacak. Proje başvuruları, ilgili yıl Bakanlık bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilecek. Önceden belirlenen bazı olanaklar ve esaslar çervecesinde genç çiftçiler ön ödeme alabilecekler. Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibeden sadece bir kez yararlanabilecek.
 
Bu proje gelir düzeyinin daha iyi bir boyuta getirilmesini, çeşitli gelir kaynaklarının ortaya çıkmasını, tarımda devamlılığın ve sürekliliğin sağlanmasını ve tüm bunlarla ilgili projelerin desteklenmesini amaçlıyor.