EkonomiGenelGündem

18-65 yaş arası herkes yararlanabiliyor! Devletten karşılıksız, geri ödemesiz maddi destek

Devletin ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişilere yaptığı sosyal ve maddi destek ödemeleri, hesaplara yatmaya devam ediyor. Dilekçe ve kimlik numaralarıyla yapılan başvurular, uygun koşullar sağlanması halinde kabul ediliyor; vatandaşlar bu sayede her ay belirli tutarlarda maddi destek alabiliyorlar. Üstelik bu destekler geri ödemesiz ve karşılıksız şekilde yapılıyor. 18-65 yaş arası herkesin yararlanabileceği desteklerin detayını haberimizde bulabilirsiniz.

2022 sayılı kanun kapsamında engelli raporu bulunan vatandaşlara engellilik durumuna göre devlet tarafından aylık maaş ödemesi veriliyor. Temmuz ayından itibaren yüzde yetmiş ve üzeri engelli vatandaşlar için engelli maaşı 990 TL oldu.

Yüzde 40 ve 69 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlara verilen aylık ödeme ise 659 TL’ye yükseldi.

Ödemelerden faydalanmak için 18 ile 65 yaş arasında olmak gerekiyor.

65 yaş üstü engelli vatandaşlara ise 65 yaş aylığı bağlanıyor. Bu kapsamda,  65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz kişilerin 65 yaş aylığına hak kazanabilmeleri için sadece varsa eşlerinin ve kendilerinin gelirlerine bakılıyor ve eşi ve kendisinin geliri asgari ücretin net tutarının üçte birinden düşük olanlara aylık bağlanıyor.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Maddi desteklerden yararlanmak isteyenler, İl Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları aracılığıyla başvurularını iletebilirler. Aynı zamanda e-Devlet üzerinden de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sekmesi altında bulunan Sosyal Yardım ve Destek Ödemeleri bölümünden de başvuru yapılabiliyor.

Başvuru sırasında kişinin engelli durumunu belirten sağlık raporunun da dosyaya eklenmesi gerekiyor.

Engelli vatandaşlara maaş bağlanabilmesi için yardıma muhtaç olmamaları, hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması gibi şartlar aranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir