EğitimEkonomi

Öğrencilere geri ödemesiz 2 bin 400 lira burs veriliyor! İşte yararlanma koşulları

Üniversiteye kayıt yaptıran yüzbinlerce öğrencinin şu günlerde en çok merak ettiği konulardan biri burs imkanları oluyor. Hem okul masrafları hem de barınma ihtiyaçları için burs araştırmasına giren öğrenciler için çeşitli burslar veriliyor.

Öğrencilere geri ödemesiz binlerce lira ödeme için başvurular bekleniyor. Binlerce öğrenci burs imkanından yararlanmak istiyor ve ilk tercih edilen geri ödemesiz burslar oluyor.

AYLIK 300 LİRA

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) burs miktarını 2020-2021 yılı için ortaöğrenim için aylık 75 lira olarak açıklarken yükseköğrenim için burs tutarı da 300 lira oluyor. Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine bir eğitim yılında 8 ay (Ekim-Mayıs), ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine bir eğitim yılında 9 ay (Ekim-Haziran) süre ile veriliyor.

2020-2021 eğitim yılında burs miktarları ise şöyle paylaşıldı:

Ortaöğrenim aylık: 75,00 TL

Yükseköğrenim aylık: 300,00 TL

2021-2022 eğitim öğretim dönemi için VGM burs başvuru takvimi henüz açıklanmadı. Söz konusu brs takvimin VGM’nin kurumsal internet sitesi üzerinden paylaşması bekleniyor. Konu ile ilgili olarak burs başvurularının Ekim ayında başlaması bekleniyor.

KİMLER YARARLANAMAZ?

Peki burs ödemesi hangi öğrencilere verilmeyecek? İşte detaylar:

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

YÜZDE 10 KADAR KONTENJAN AYRILABİLİYOR

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir