Yüz yüze eğitim için Bakan Koca’dan flaş açıklama! Okullar kapanacak mı?

Vaka sayıları yeniden 30 binlere dayanmışken geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Bakan Koca kritik açıklamalarda bulundu. “Okullar tekrar kapanacak mı?” sorusuna karşılık milyonlarca öğrenci ve veli toplantıdan çıkacak kararı beklerken Bakan Koca‘nın açıklamaları da aşılama ve yüz yüze eğitim üzerine yoğunlaştı. İşte toplantıdan sonra Bakan Koca‘nın yaptığı flaş açıklamalar…

VAKALAR KRİTİK SINIRDA

Son dönemde vaka sayılarında yaşanan artışa dikkat çeken Koca, “Son 3 haftayı içine alan dönemde artan hareketlilik ile birlikte vaka sayılarında yaşanan artış, kontrolü güç sınırlara yaklaşıyor. Salgının başladığı günden bu yana bildiğimiz üzere hastalığı kapan bir kişi yaklaşık 3 kişiye bulaştırıyor. Bu durum salgının kontrol altına alınmasını güçleştirmeye devam ediyor.” dedi.

AŞI EN BÜYÜK SİLAH

Bu süreçte aşının en büyük rolü üstlendiğinin de tekrar altını çizen Bakan Koca, “Kayıplarımız benzer şekilde yüksek seyrediyor. Aşının varlığı en büyük gücümüz. Buna rağmen vaka sayısı ve kayıplarımız artarken tedbirlere uyumda ise buna paralel bir artış olmuyor. Daha üzücü olan ise tedbirlere uymakta gevşeklik gösterdiğimiz ortadadır. Salgın aşı ile engellenebilir. Ancak aşıların etkisini güçlü şekilde gösterdiği sınırlı bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde toplumun büyük bölümünü aşılayamazsak, aşılanmasının üzerinden uzunca süre geçen vatandaşlarımız tekrar tehdide açık hale gelebilir. Aşılanmayanlar arasında virüs dolaşımda kaldıkça kısır bir döngü ile karşılaşmamız kaçınılmaz. Kısır döngüyü kıracak olanın hızla aşılanmak ve hatırlatma dozları olduğunu tespit edip uygulamaya aldık. Hatırlatma dozu zamanı gelmiş olan vatandaşlarımızın hızla aşılanmaları bu açıdan son derece gereklidir” açıklamasını yaptı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE FLAŞ KARAR

Milyonların merak ettiği yüz yüze eğitim kararına da özellikle değinen Bakan Koca, çıkan vakaların dikkatle izlendiğini ve takip edildiğini belirterek şu an için kapatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etti:

“Okullarımız da salgının seyri açısından yakın takibini yaptığımız özel bir alan. 6 Eylül’den beri okullarımızda çıkan her vakayı dikkatle izliyoruz. Yaş gruplarının aktif vakalar içindeki dağılımında bir değişiklik olup olmadığını takip ediyoruz. Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz. Endişeye mahal verecek bir durum olmadığını bilmenizi isterim. Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti. Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır. Eğitimin süreleri, günlere dağılımı, sınıfların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dahil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır. Bölgesel olarak gerekmesi halinde il hıfzıssıhha kararı ile tüm tedbirlerin hayata geçirilerek tüm derecelerde okulların açık kalmasında ısrarcıdır.”