EkonomiGenelGündem

Dolar ve Euro zirveyi gördü! 24 Eylül güncel Dolar, Euro kuru… Dolar kaç TL oldu?

Merkez Bankası’nın gerçekleştirilmesi merakla beklenen kritik faiz toplantısı dün yapıldı. Toplantıdan çıkan faiz indirim sonucu ise faizlerin sabit bırakılacağı yönündeki beklentileri yıktı. Faiz indirim kararında para politikasının ticari krediler üzerindeki daraltıcı etkisine dikkat çeken Merkez Bankası’nın bu kararı sonrasında Dolar ve Euro‘da da sert hareketler görüldü. İşte 24 Eylül güncel Dolar, Euro fiyatları…

Karar metninde, “Güçlü parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkileri devam etmektedir. Parasal duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı etki yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerin ılımlı seyre dönmesi için makro ihtiyati politika çerçevesi güçlendirilmiştir” diyen Merkez Bankası, faizleri 100 baz puan indirerek yüzde 18’e çekti.

Diğer yandan enflasyon ile PPK faizi arasındaki fark da açıldı. Temmuz ayında yüzde 19.25 olarak açıklanan enflasyon yüzde 18 olan faizin yüzde 1.25 üstünde yer aldı.

DOLAR EURO NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının ardından piyasalarda dolar 8.80 seviyesini gördü. Bugün ise dolar güne 8.78 seviyesinden başladı ve saat 11.15 itibariyle 8,84’te seyrediyor.

Euro ise 10.15 seviyesinden 10.30 seviyesine kadar yükseldi ve yine aynı saatlerde 10,39’u buldu.

Döviz kurlarındaki güncel gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…