Korona ve grip arasındaki farklar açıklandı! Bu belirtilere dikkat edin

Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Gerek korona ve grip hakkında açıklamalarda bulundu. Gerek açıklamalarında mevsim itibarıyla viral üst solunum yolu enfeksiyonlarının daha yoğun olacağı bir döneme girildiğini ifade etti. Ayrıca Gerek açıklamalarında korona ve grip arasındaki farkları belirtti.

ORTAYA ÇIKAN SEMPTOMLAR

Gerek açıklamalarının devamında maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına yeterince uyulmamasının hem Kovid-19 hem de gribin yayılımını artırdığına dikkati çekti ve Kovid-19 ve grip enfeksiyonunun ortak semptomlarının çok fazla olduğunu özellikle delta varyantının neden olduğu Kovid-19’da yüksek ateş, öksürük, aşırı halsizlik, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, koku ve tat alma bozukluğu, dengeyle ilgili semptomlar ön plana çıktığını vurguladı.

Açıklamalarında “Gribal enfeksiyonda yine yüksek ateş, aşırı halsizlik gibi bulgular var ama Kovid-19’da gördüğümüz yoğun akciğer tutulumu veya hayatı tehdit eden durumla karşı karşıya kalmıyoruz” ifadelerini kullanan Gerek şöyle devam etti:

“GRİBAL ENFEKSİYONLAR”

“Gribal enfeksiyonlarda ishal, karın ağrısı gibi mide ve bağırsaklarla ilgili semptomları daha az görüyoruz. Kovid-19’daki koku ve tat alma bozukluğunu genelde gribal enfeksiyonlarda çok görmüyoruz. Akciğer tutulumunu, nefes almayı güçleştiren, kandaki oksijen düzeyini azaltan, oksijen ihtiyacını ortaya çıkaran durumu gribal enfeksiyonda eğer çok özel bir durum, ek hastalıklar yoksa çok görmüyoruz. Gribal enfeksiyonu Kovid-19’dan bu şekilde ayırt edebiliriz”

ANTİBİYOTİK UYARISI

Gerek yaptığı açıklamalarının devamında Grip, soğuk algınlığı semptomları olan hastalara, doktora görünmeden antibiyotik kullanmamaları uyarısı yaptı ve şu ifadeleri kullandı:

“Viral enfeksiyonlarda hiçbir şekilde antibiyotiğin yeri yok. Türkiye’de gereksiz antibiyotik kullanımını yaygın olarak görüyoruz, bu önemli bir sorunumuz. Viral enfeksiyonlar ortaya çıktığı zaman özellikle kas ve eklem ağrıları veya yüksek ateş durumu varsa bunları gidermek amacıyla bazı ilaçları kullanmak mümkün. Ancak hem Kovid-19 hem de gribal enfeksiyonlar benzer semptomlar gösterdiği için vatandaşlarımız, öncelikle PCR testi yaptırarak, Kovid-19 olmadıklarından emin olmalılar.”