Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi duyurdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamalarında yerli koronavirüs aşısı hakkında önemli açıklamalarda bulunmuş ve müjdeyi duyurmuştu. Bunun yanı sıra Yerli koronavirüs aşısının ekim sonunda seri üretime geçeceğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Toker açıklamalarında ülkemize ve ekonomimize büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

1500 GÖNÜLLÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler’de önemli bir açıklama yapmıştı ve yerli aşının müjdesini vermişti. Kayseri Şehir Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşin Kılınç Toker ise Türkiye’de 5 merkezde Faz 3 çalışmaları yapılan ve bin 500 gönüllü üzerinde ciddi bir yan etkiye neden olmayan yerli koronavirüs aşısının detaylarını anlattı ve şu ifadelere yer verdi:

“Faz 3 çalışmalarında güvenlik ve etkinlik net bir şekilde gösterildiği takdirde acil kullanım onayı alınarak ekim ayı sonunda Turkovac’ın seri üretimine geçilmesi planlanıyor. Beklentimiz çok yüksek. Yerli aşımızın üretilmesi ve hatırlatma dozu olarak da kullanılması ülkemize ve ekonomimize büyük bir katkı yapacak.”

EKİM AYINDA SONA ERECEK

Toker açıklamalarının devamında Temmuz ayında başlayan Faz 3 çalışmalarının Ekim ayında sona ereceğini ifade ederek bilimsel verilerin net bir şekilde tamamlanması için de daha fazla gönüllüye ihtiyaç olduğunu ve haftada 6 gün gönüllü alımına devam edildiği bildirildi.

BAŞARI İLE SERİ ÜRETİM

Açıklamalarında “Takiplerine düzenli olarak gelebilecek il dışından gönüllüleri de kabul ediyoruz. Şu anda en büyük ihtiyacımız gönüllü sayısını hızlı bir şekilde artırmak. Gönüllü sayısını artıralım ve Faz 3 çalışmalarını başarıyla tamamlayarak aşımızın seri üretimine geçelim” ifadelerini kullanan Toker şöyle devam etti:

“İthal aşıları yaptırmayıp, yerli aşıyı bekleyen ve gönüllü olan çok sayıda vatandaşımız var. E-nabız üzerinden aşı randevusu alır gibi Faz 3 çalışmaları için de gönüllü başvurusu yapılabiliyor. Uygun gönüllüler çalışmaya dâhil ediliyor.

Aşının üretilmesinde Türkiye’deki hastalardan alınan virüs örnekleri kullanıldı. Aşı olan bin 500 gönüllüde ciddi yan etki görülmedi. Yalnızca diğer tüm aşılarda olduğu gibi aşı yerinde geçici ağrı ve kızarıklık oldu.”

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise açıklamalarında “Yerli aşımız Turkovac’ı yakın zamanda milletimizle birlikte tüm insanlığın istifadesine sunacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir