GenelGündem

İtiraf günler sonra ortaya çıktı! Orman yangını talimatını PKK vermiş

Türkiye’yi günlerce yasa boğan orman yangınlarının ardından sular durulmuyor. Adana’da, terör örgütü YPG/PKK‘ya yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan şüpheli hakkında 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı. İddianamede, Suriyeli M.Ş.S.’nin PKK’dan aldığı talimat doğrultusunda orman yangınını başlattığını ifade eden sözleri yer aldı.

DETAYLARI İTİRAF ETTİ

Yaklaşık bir yıl önce Suriye’den kaçak yollarla Türkiye’ye geldiğini bildiren M.Ş.S, şunları anlattı:

“Suriye’de eşimin akrabası olan YPG/PKK üyesi Ezuz Halil El Turgi’yi arkadaşımın telefonundan görüntülü aradım. Bana ‘Bol paralı bir iş var yapar mısın?’ dedi. Ne yapacağımı sorduğumda, ‘YPG adına çalışıyorum, bizde para çok, Adana’da orman yak, araç yak, tır yak, tarla yak, önüne ne geliyorsa yak, yaktığın ateşin büyüklüğü kazanacağın paranın büyüklüğünü belirleyecek. Yakacağın ormanın, aracın yanına gittiğinde eline bir kağıt al, kağıt üzerine tarih, saat ve yeri yaz. Benzin dökerek yangın çıkar videolu bir şekilde kamera kaydı yap, bu kaydı bana at, yapmış olduğun eyleme göre sana bin veya 2 bin dolar havale yaparım. Hiç kimseden korkma seni yakalayamazlar, bir şey yapamazlar, söylediklerimi yapmazsan beni aldattığını düşünürüm.’ dedi. Ben de orman ve tarla yakma teklifini kabul ettim.”

ANKARA VE KONYA İÇİN DE TALİMAT VERİLMİŞ

YPG/PKK’lı terörist Ezuz Halil El Turgi ile görüntülü görüşmeler gerçekleştirdiğine dikkati çeken M.S.Ş, “Bana Adana’da orman, tarla ve araç yakma yönünde talimatı verildiğinde Ezuz Halil El Turgi’ye Türkiye’de başka kimseye talimat verip vermediğini sordum, o da bana ‘Ankara ve Konya illerinde de orman ve araç yakmak için bizden kişiler var.’ dedi, onların kim olduklarını sorduğumda ‘Sen onu düşünme biz biliyoruz.’ Sonrasında ben Adana’da polis ekiplerince şüphe üzerine durdurularak yakalandım.” ifadelerini kullandı.