EkonomiGündem

Sadece İŞKUR’a başvuru yapmak yeterli oluyor! Tüm ihtiyaçlar için anında 5 bin 500 lira destek veriliyor!

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) özellikle son 6 aydır işsiz gençlerin istihdamını teşvik edebilmek için işverenlere çok önemli bir destek veriyor. İŞKUR tarafından konu hakkında bir duyuru yapıldı. Bu duyuruda 31 Aralık 202 tarihine kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerine başvuru yapılması durumunda 733 lira ile 5 bin 500 lira destek ödemesi yapılacağı ifade edildi.

5 BİN 500 LİRAYA KADAR DESTEK

İstihdam teşviki başlığı altında bu destek ödemesinin detayları paylaşıldı. Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

31.12.2022 tarihine kadar işsiz olan kişileri istihdam eden özel sektör işverenlerin prime esas kazanç üst sınırına kadarki sosyal güvenlik primi işveren payları (733,37 ila 5.500,41 TL) İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır.

DESTEK ŞARTLARI

Kişinin son 6 aydır işsiz olması

Kişinin istihdam edildiği tarihten önceki son 6 ayın ortalama sigortalı çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilmesi

Özel sektör işvereni olması

NE KADAR FAYDALANILABİLİR?

18 yaş ve üzeri kadınları istihdam eden işverenlere 24 ila 54 ay,

18-29 yaş arası erkekleri istihdam eden işverenlere 12 ila 54 ay,

29 yaş ve üzeri erkekleri istihdam eden işverenlere 6 ila 30 ay,

Çalışmakta iken; 01.03.2011 tarihten sonra mesleki yeterlik belgesi alanlar, mesleki ve teknik eğitimi tamamlayanlar veya işgücü yetiştirme kurslarını bitirenleri istihdam eden işverenlere 12 ay,
süreyle destek sağlanmaktadır. İŞKUR’a kayıtlı olmayı teşvik etmek amacıyla kişinin İŞKUR’a kayıtlı olması durumunda destek süresine 6 ay eklenilmesi yönünde hüküm getirilmiştir.

İşverenlerce; aylık prim ve hizmet belgesinin yasal süresi içerisinde SGK’ya verilmesi ve primlerin yasal süresi içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir