EkonomiGündem

48,49 ve 50 yaşında emekli olabilirsiniz! SGK’dan bomba bir haber geldi: Milyonlarca kişiye 6 yıl erken emeklilik şansı geldi!

Ülkemizde milyonlarca vatandaş ileride emekli olacağı günleri beklerken bir yandan da emeklilik tarihlerini araştırıyorlar.

ÇALIŞAN ANNELER

Bilindiği üzere Türkiye’de çalışanların emekli olabilmeleri amacıyla belli bir vakit sigortalı olma, belli bir yaşa ulaşma ve prim günü ödeme şartları aranıyor. Bu bağlamda  çalışan anneler emekli olacağı tarihi ve yaşı merak ediyor.

Bu koşullar tamamlandıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) gidilerek emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra vatandaşlar emekli olabiliyor.

6 SENE ERKEN EMEKLİLİK

Bununla birlikte prim kazanmak için borçlanma yolları da bulunuyor. Bunlardan birisi annelere tanınmış doğum borçlanması olurken anneler sigorta olduktan sonra dünyaya gelen üç çocuğu için borçlanma yaparak 2.160 gün yani 6 sene kazanabiliyor.

Bu doğrultuda 6 sene erken emekli olunabiliyor. Eğer annenin yaş sene koşulu yerine getirilmişse bu sayede 6 yıl erken emekli olunabiliyor.

İŞE GİRİŞ TARİHİ GERİ ÇEKİLEBİLİR

Doğum borçlanması temel itibariyle prim kazandırıyor. Askerlik gibi işe giriş tarihini geri çekmiyor. Staj sigortasından sonra doğum yapan kadınlar ardından çalışmaya başladığında anne borçlanabiliyor ve borçlandığı süre kadar işe giriş tarihi geri çekilebiliyor.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir