Gündem

Tüm Türkiyeyi etkileyecek flaş gelişme! Hafta sonları sokağa çıkma yasağı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Şehir Hastanesi Yoğun Bakım Uzmanı Prof. Dr. Sema Turan salgın hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Turan açıklamalarında artan vaka sayılarını ve ölüm oranlarını değerlendirdi.

KAPALI MEKANLARDA GEÇİRİLECEK SÜRE UZAYACAK

Prof. Dr. Turan, vaka sayısının daha da artması durumunda Bilim Kurulu’nda kısıtlamalar konusunun tekrar gündeme gelmesi durumuna ilişkin çeşitli ifadeleri kullandı. Turan açıklamalarında hasta sayısı arttıkça yani pozitif kişi sayısı arttıkça ve doğal olarak hastalanan birey sayısı da arttıkça sağlık sisteminde çok ciddi bir yük başlıyor ve çok sayıda hasta kabul etmek durumunda kalındığını belirtti. Ayrıca Sema Turan açıklamalarının devamında kapalı mekanlarda geçirilecek süreler uzayacağını belirterek çeşitli önlemlerin öncelikli olduğunu belirtti.

TOPLU ÖNLEMLER

Sema Turan açıklamalarında toplu önlem alınmasının istenmediğini ancak şiddet bu şekilde devam ederse her zaman önemli bir konu olarak gündemde olacağını ifade etti. Ayrıca Sema Turan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

BİREYSEL ALINAN ÖNLEMLER

“Bu aslında tamamen aşılama ile ilişkili. Aşılanan, 2 dozunu olmuş birey sayısı artıkça alınacak önlemlerde buna bağlı olarak azaltılabilir. O yüzden vaka sayısı artmaya devam ederse sırasıyla, tüm dünyada olduğu gibi bizde her türlü önlemi konuşmaya başlarız. Ama şu aşamada önceliğimiz aşılama. Aşılama konusunda hassasiyet istiyoruz. Ve tabi ki toplu bir kapanma istemiyorsak bireysel önlemlerimize de dikkat etmek istiyoruz. Burada maskenin, mesafenin, hijyenin önemini başından beri vurguladık. Bu bir tekerleme değil herkesin uyması gereken kurallar. Bireysel alınan önlemler toplu önlemlerin önüne geçecektir”

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Sema Turan’ın bu açıklamalarının ardından kapalı mekanlarda sık zaman geçirilmesinin önünü kesmek için hafta sonu sokağa çıkma yasaklarının yeniden gelebileceği değerlendirildi. Peki size göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı gelmeli midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir