GenelGündemSağlık

Validen koronavirüs için sert uyarı: ‘Böyle giderse eski günlere dönmemiz kaçınılmaz olacak’

Yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte öğrenci hareketliliğinin de başlamasıyla yeniden zirveyi gören koronavirüs vaka sayıları ‘tam kapanma’ konusunu gündeme taşırken, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’den vaka sayılarına yönelik sert bir uyarı geldi. Çiftçi, “Çorum’da şu anda 57 öğretmenimiz, 549 öğrencimiz ve 107 sınıfımız karantinada. Okullarımızı son ana kadar açık tutma gibi bir gayretimiz var ama oranlarımız da yüksek. Eğer bu şekilde giderse yeniden eski günlere dönmemiz kaçınılmaz olacak” dedi.

Çorum’da yapımı tamamlanan Çoruminia’nın açılışına katılan Vali Çiftçi koronavirüs sürecine yönelik çok kritik açıklamalarda bulundu. Vaka sayıları ve okulların durumuna yönelik bir konuşma yapan Çiftçi, “Vaka oranımız 100 binde 361 civarında. Ondan önceki hafta bu oran 217,68’di. Son günlerde ilimizde pandemiyle ilgili yükseliş trendi var, 100 binde 84’lük artış söz konusu. Halkımızı, vatandaşlarımızı, öğrencilerimizi, milli eğitim camiamızı uyarıyorum; eğer bu şekilde giderse yeniden eski günlere dönmemiz kaçınılmaz olacak. Üzerimize düşen görevi yapalım. Pandemi ile mücadele sadece sağlık müdürlüğünün, milli eğitim müdürlüğünün, emniyet ve jandarma teşkilatımızın üzerine bırakılabilecek bir görev değil. Bütün kesimlerinin mücadele etmesi gerekiyor” dedi.

GENÇ NÜFUSTA VAKA ARTIŞI VAR

Bu süreçte aşının önemine de dikkati çeken Vali Çiftçi sözlerine şöyle devam etti:

“Maske, mesafe, temizlik kuralları devam ediyor. Bunun yanında bir de en büyük mücadele aracımız aşı. Aşılama oranlarına baktığımızda Çorum’da 12 yaş ve üzeri aşısı tamamlanmış kişilerin oranı yüzde 70,44. Türkiye ortalamasının üzerinde. Bu rakamı daha da yukarıya çekmemiz gerekiyor. 5 yaş ve üzeri kişiler ile 90 yaş ve üzeri kişilerin koronavirüse yakalanma oranları elimizde. Genç nüfusta vaka artışı var. Çorum’da şu anda 57 öğretmenimiz, 549 öğrencimiz ve 107 sınıfımız karantinada. Okullarımızı son ana kadar açık tutma gibi bir gayretimiz var ama oranlarımız da yüksek. Bu konuda velilerimizin son derece dikkatli olması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir