EkonomiGündem

Dolar yükselince piyasalar karıştı! Zam gelecek ürünler belli oldu: Cepler yanacak!

Merkez Bankası faiz kararı sonrasında dolar fiyatları milyonlarca vatandaş tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Piyasaların son bilgi rezervlerine göre doların alışı 8,86 lira iken satışı 8,87 lira oluyor. Doların yükselişinin ise bazı ürünlere zam gelebileceği ifade edildi.

ZAM BEKLENİYOR

Corona virüsü salgını sonrası birçok vatandaş fiyat artışlarından şikayetçi olurken dolar fiyatlarındaki yükselişin yeni zammın habercisi olacağından vatandaşların gözü korktu. Vatandaşlar gelecek zamlar konusunda endişeli olurken Türkiye’de bazı ürünlere zam yapılması bekleniyor.

ZAM BEKLENEN ÜRÜNLER

Dolar fiyatlarının yükselmesi doğrultusunda cep telefonları, bilgisayarlar, beyaz eşya gibi ürünlere zam gelmesi bekleniyor. Bununla birlikte yurt dışından hammaddesi getirilen bir çok ürün de dolar fiyatlarından yükselmesinden etkileniyor ancak mevcut durumda fiyatlara zam gelmiş değil.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ

Dolara bağlı olarak otomotiv sektörü de hareketlilik gösterebiliyor. Ancak Türkiye’de devlet otomotiv sektörünün döviz kurlarından kaynaklanan artışlardan etkilenmemesi için bazı önlemler almaktadır. Bu nedenle döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar araba fiyatlarında anlık değişimler yaratmamaktadır.