EkonomiGenelGündem

Hesaplara aylık 3 bin 370 TL yatırılıyor! SGK’dan çalışan annelere destek ödemesi, başvuruları kaçırmayın…

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Eğitimli Bakıcı projesi kapsamında her ay belirli bir bütçe veriyor. 2021 yılında 325 Euro yani yaklaşık 3 bin 370 TL olan bu maddi destekle çalışmak, işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak isteyen anneler hem çocuklarının giderlerini hem de bireysel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmıyorlar. Kayıtları devam eden projede ilk başvuru yapan toplam 3700 anneye kesin ödeme yapılıyor.

KİMLER FAYDALANABİLİR?

Tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan (4/a sigortalısı) ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanma imkânı kazanıyor.

PROJE ŞARTLARI

Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğunuzun olması,

Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,

Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz,

Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız,

En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK’ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.),

Bir eğitimli çocuk bakıcısını tam zamanlı sigortalı olarak çalıştırıp çocuğunuzu bu bakıcıya baktırmanız,

SGK kayıtlarına göre proje döneminde analık izninde olmamanız,

Bakıcınızın ücretini en az ev hizmetlerinde çalışanların asgari ücret düzeyinden ödemeniz ve proje kapsamında bakıcı olarak çalışmamanız gerekiyor.

Her anne aynı anda sadece 1 çocuk için destek ödemesi alabiliyor.

2021 yılı için belirlenen ücret 325 Euro iken bu tutar 2022 yılı için 350 Euro yani yaklaşık 3 bin 631 TL olarak açıklandı.

Ön kayıt işlemleri https://uyg.sgk.gov.tr/AvrupaBirligiveDisIliskilerProjePortali/EducareBasvuru/home.xhtml üzerinden veya http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ üzerinden gerçekleştiriliyor.

Ön kayıt süreci devam etmekte. Başvuruları kaçırmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir