EkonomiGündem

Vatandaşların borçları yapılandırılıyor! Şimdiye kadar 4,5 milyon kişi başvurdu! Başvurular için son 1 gün kaldı

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin yapılan düzenlemeden gelen son güncellemeyle şimdiye kadar 4 milyon 760 bin kişi başvuru yaptı. Vergi barışından yararlanarak borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlar için başvurular yarın sona eriyor. Ayrıca peşin ödeme yapmak isteyen vatandaşlara, 30 Kasım tarihine kadar ödeme yaptıkları halde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak.

30 EYLÜL SON GÜN

Hazine ve Maliye Bakanlığının, Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak geçtiğimiz aylarda yürürlüğe girerken 4 milyon 760 bin kişi tarafından başvuru yapıldı. Bazı kamu kurumlarına olan borçların yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenlerin, 30 Eylül 2021 tarihi gün sonuna kadar ilgili idareye başvurmaları gerekiyor.

7326 sayılı yapılandırma kanununun 30 Eylül Perşembe günü itibarıyla sona erecek olan yapılandırmada son 2 günlük viraja girildi. Vergi dairelerine, gümrük müdürlüklerine, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK), belediyelere ve alacakları yapılandırılan çok sayıda idareye başvurular, 30 Eylül 2021 Perşembe gününe kadar yapılabilecek.

BAŞVURULAR NEREDEN YAPILACAK?

Yapılandırılan borçlar peşin veya taksitler halinde ödenebilecek ve peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim yapılacak. Söz konusu yapılandırma için başvurular yarın sona erecek. Bu doğrultuda başvuru yapacak olanlar Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi “www.gib.gov.tr” veya e-Devlet “www.turkiye.gov.tr” üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da başvuru yapabileceklerdir.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başvuruların vergi dairelerine gitmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilmesi önem arz ediyor. Bununla birlikte yapılandırılan borç için ilk taksit veya peşin ödemelerinin 30 Kasım gününe kadar yapılması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir