Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi duyurmuştu! Tüm illerde uygulanmaya başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde çok önemli açıklamalar yaparak müjdeli haberi duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her ilde sulh komisyonlarını devreye alacaklarını açıklamasıyla düzenlemenin yeni yasama döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde şekilleneceği belirtildi.

TBMM’DE ŞEKİLLENECEK

Cumhurbaşkanı Erdoğan 24. Dönem Adli Yargı Hakim ve Cumhuriyet Savcıları Kura Töreninde açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında külfeti azaltan, zahmeti kaldıran, yargının iş yükünü düşüren alternatif çözüm yolunu daha hukuk sistemine kazandırmayı hedeflediklerine dikkat çekerek, her ilde sulh komisyonlarını devreye alacaklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı sulh komisyonları açılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde şekillenecek.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“(Ankara Adliyesi) İnşallah, 2021 yılı bitmeden yeni adliye binamızın temelini atmayı planlıyoruz.

Bugün Türkiye’de, 21 bin 844 hakim ve savcı görev yapmaktadır. Bu kura töreniyle, hakim ve savcı sayımızı 22 bin 859’a yükseltmiş olacağız.

Vatandaşlarımızın kamu ile uyuşmazlıklarında mahkeme mahkeme dolaşmadan hakkına kavuşmasını sağlayacağız. Her ilimizde, sulh komisyonlarını devreye alıyoruz.

Hakim ve savcı yardımcılığı müessesini bu adli yılda devreye alacağız.

İcra konularını, aile hukuku alanında çocukla kişisel ilişki kurulmasından tamamen çıkaracağız. Mağdur hizmetleri mekanizmasını teşhis ederek çocuğun üstün yararını hakim kılacağız ve hukuk güvenliğini artıracak yeni adımlar atacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir