EkonomiGündemMevzuat

KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indi! Cep telefonu fiyatları düşüyor mu?

Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Bu karara göre KDV oranı yüzde 1’e kadar düştü.

KDV YÜZDE 1 OLDU

Yenilenmiş ürünlerin satışı hakkında yönetmelik kapsamında kullanılmış cep telefonlarının yenilenerek garantili olarak teslimlerinde yüzde 18 olan katma değer vergisi (KDV) yüzde 1 olarak uygulanacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan bu kararda 24/12/2007 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın eki (I) sayılı listeye ek yapıldığı ifade edildi.

Bu karar doğrultusunda belirtilen listeye “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” kapsamında en az bir yıl öncesine ilişkin data, ses ya da kısa mesaj kullanım trafiği bulunan kullanılmış cep telefonlarının yenilenmek ve sertifikalandırılmak kaydıyla yenileme merkezleri ve yetkili satıcılar tarafından yenilenmiş ürün garantisi verilerek teslimleri (Mükelleflerin, indirimli orana tabi işlemlerine ait iade hesabına, bu kapsamda teslim ettikleri mallar nedeniyle yüklendikleri vergiler dâhil edilmez.), eklendi.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANAN KARAR

İşte yayımlanan karar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir