Gündem

Daha korona bitmemişken Türk halkına korkutan bir haber daha! Huy değiştirdi, bundan sonra daha tehlikeli olacak

Hava sıcaklıklarında yaşanan ani değişimler ve sıcaklıkların azalması ile grip sezonu başlarken grip hakkında korkutan bir haber geldi. Mevsimsel grip vakaları yüzde 40 oranında arttı. Bu doğrultuda vatandaşlar “Grip miyim yoksa korona mı?” sorusunun yanıtını arıyor. Benzer belirtiler gösteren iki duruma karşı uzmanlar, grip ve koronanın nasıl ayırt edileceğini ve arasındaki farkları açıkladı.

ARTIK ÇOK DAHA AĞIR GEÇİYOR

Hürriyet Gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre uzmanlar hafif atlatılan griplerin bile huy değiştirdiğini ifade ediyor. Bu doğrultuda grip artık daha ağır geçiyor.

Prof. Dr. Necmettin Ünal bu konu hakkında açıklamalarda bulundu ve grip belirtilerinin 2-3 gün içinde aniden ortaya çıktığını ifade etti. Ayrıca Ünal açıklamalarında koronavirüste daha çok tat ve koku kaybının öne çıktığını bildirdi.

GRİP VE KORONA ARASINDAKİ FARK

Prof Dr. İftihar Köksal gripte belirtiler olarak ateş, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, kas ve vücut ağrısının daha yoğun hissedildiğini söyledi.

Bununla birlikte Köksaş açıklamalarının devamında koronavirüste ise nefes darlığı, göğüs kafesinde sıkışma hissi, ishal, tat ve koku kaybı olduğunu vurguladı.