GenelGündemSağlık

SON DAKİKA! Sağlık Bakanlığı flaş koronavirüs aşısı yan etki açıklaması yaptı!

Son dakika haberi! Aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezinin bulunmadığı iddialarına karşılık Sağlık Bakanlığı‘ndan cevap geldi. Bakanlık, bütün yan etkilerin Aşı Sonrası İstenmeyen Etki (ASİE) İzleme Sistemi ile takip edildiğini belirtti.

Sağlık Bakanlığı’nın sitesinden yapılan duyuruda, sosyal medyada Türkiye’de “aşı sonrası gelişen yan etkileri takip ve kayıt merkezi olmadığına” ilişkin paylaşımlar yapıldığına işaret edilirken bu iddialara cevap niteliğinde bir açıklama yapıldı:

“ASİE İzleme Sistemi, 2003 yılından bu yana yürürlükte olan Genişletilmiş Bağışıklama Programı (GBP) kapsamındaki aşı uygulamaları ve diğer aşı uygulamaları sonrasında görülen istenmeyen etkilerin bildiriminin yapıldığı sistemdir. Sistem kapsamında bildirimi zorunlu olan aşı sonrası istenmeyen etkiler ve vaka tanımları ‘Aşı Sonrası İstenmeyen Etkiler Genelgesi’ ile belirlenmiştir.”

“Değerlendirme neticesinde rahatsızlığın aşıya bağlı olduğu sonucuna varılırsa kişiye özel aşı takvimi oluşturulmakta, kümelenmeler için Türkiye geneli analizler yapılmakta ve aşıya veya duruma özel müdahaleler planlanmaktadır. Kovid-19 aşısı uygulamalarından sonra görülen istenmeyen etkilerin kayıt ve bildiriminin elektronik olarak sisteme entegre edilmesine ve potansiyel yan etki çeşitliliğine göre sistemin duyarlılığını artıracak şekilde düzenlenmesine yönelik çalışmalar ise Aralık 2020’de Kovid-19 aşıları henüz ülkemize gelmeden tamamlanmış ve elektronik ASİE İzleme Sistemi yürürlüğe alınmıştır. Kovid-19 aşısı sonrası istenmeyen etki konusunda ASİE Danışma Kurulu ve Koronavirüs Bilim Kurulu üyelerinin de yer aldığı öğretim üyelerinden oluşan bir danışma kurulu ile birlikte çalışılmaktadır.”