EkonomiGündem

Finlandiya Türkiye’den binlerce kişiye iş fırsatı sunuyor! 30 bin kişi işe alınacak: Aylık 2 bin 450 Euro (25 bin lira) maaş verilecek

Ülkemizde binlerce kişi yurt dışında çalışmanın imkanını arıyor. Vatandaşlar yüksek maaş almak ve geride bıraktıkları akrabalarının ekonomilerine destek olmak amacı ile yurt dışında çalışmak istiyorlar.

Dünyanın refah düzeyi üst sıralarda olan ülkelerinden biri olan Finlandiya tarafından bir açıklama yapılmış ve binlerce işçiye ihtiyaç duyulduğu belirtilmişti. Söz konusu personel alımlarının farklı sektörlerde yapılacağı belirtilmiş ve taleplerin değerlendirileceği ifade edilmişti. Peki Finlandiya’ya çalışmak için gitmek isteyen vatandaşların ne yapması gerekiyor?

AÇIKLAMA YAPILDI

Finlandiya’dan yapılan işçi alımına dair Talented Solutions ajansından işe alım görevlisi Saku Tihverainen bir açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Ülkeye gelmek için olağanüstü sayıda insana ihtiyacımız olduğu artık yaygın olarak kabul ediliyor”

Finlandiya belli bir oranda göç kabul ediyor ve iş gücü gereksinimi ve kamu hizmetlerini sürdürmek için göçmen iş gücü sayısını 20 bin ile 30 bin seviyelerine çıkarmak için hazırlık yapıyor.

HANGİ MESLEK GRUPLARINDA İŞÇİ ALINACAK?

Bazı meslek gruplarında çalışacak olan personellere ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Personel ihtiyacı olan sektörlerin başında sağlık çalışanları, metal işçileri, bilişim ve denizcilik uzmanları olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra elektronik alanında çok personele ihtiyaç duyulduğu belirtilerek elektronik yazılım konusunda uzman personellerin yanında bu sektörlerde çalışabilecek işçiler de arandığı belirtildi. Ülkenin personel ihtiyacı duyduğu bir alan ise ayrıca ormancılık, metal, tarım, kağıt ve üretim, imalat sektörleri olarak göze çarpıyor.

NE KADAR MAAŞ VERİLECEK?

Ülkede çalışacak olan personellere 2300 euro ile 2450 euro arasında maaş verileceği belirtildi. Ancak bu tutar çalışılan meslek grubuna göre değişmektedir.

BAŞVURU DETAYLARI

Finlandiya’da çalışmak isteyen vatandaşlar iş ilanlarına ülkede faaliyette bulunan şirketler üzerinden başvuru yapabileceklerdir. Ayrıca bu başvuruların onaylanmasında yabancı dil bilinmesi, mesleki uzmanlık ve iş başvurusundan önce çalışma izni alınması gibi etmenlerin etkili olduğu ifade ediliyor.

3 Yorum

  1. Finlandiya da calismak icin bu formu doldurdum…Meslekler; insaat, tarim ustaligim mevcuttur… Orta seviyede yabanci dil ( ingilizce )vardir. Suan calismiyorum…

  2. S.a Fillandiya da çalışmak istiyorum nerelere müracaat etmem gerekiyor lütfen bana yardımcı olabilirmisiniz ve diğer kardeşlerimize lütfen cevap verirseniz çok memnun olurum

  3. Finlandiya da çalışmak istiyorum nasıl başvuru yaparım nereye müracaat edebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir