EğitimGündem

Okullar yeniden mi kapanıyor? Korkutan açıklama yapıldı! Vaka sayıları yükseldi, gözler okullara çevrildi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan koronavirüs salgını hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan açıklamalarında vaka sayılarının bir süredir 25-30 bin civarında devam ettiğini belirterek salgın eğrisinin düz çizgi şeklinde seyrettiği için bu iş devam ettiği sürece 5’inci, 6’ncı dalgaları yaşayacağımızı belirtti. Ayrıca Ceyhan açıklamalarında okulların açılmasındaki etkiyi, insanların tatilden dönüp kapalı iş yerlerinde çalışmasının etkisinin daha görülmediğini belirtti.

“10 GÜNDÜR AŞAĞIYA DOĞRU GİDİŞ VAR”

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyada vaka sayılarında yaklaşık 10 gündür aşağıya doğru gidiş olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Bu dalgadır zaten, olduğu yerde durmaz. Türkiye’de haftalık vaka ortalamaları ile baktığımız zaman biz hala artış dönemindeyiz. Dünyadaki azalmayı oluşturanların da Güney Asya ülkeleri ve Orta Doğu bölgesi olduğu görüldü. Avrupa ve Kuzey Amerika’da vaka azalması henüz yok. Fakat olacak, ben böyle bir şeyin arifesinde olabileceğimizi de düşüyorum. Bu vakalar çünkü dalga şekilde seyrediyor, azalma dönemine girecek”

“OKULLARIN ETKİSİ DAHA GÖRÜLMEDİ”

Prof. Dr. Ceyhan, vakalarda azalma dönemine gidildiğinde dikkat edilmesi gerektiğini belirtti ve bunun bizi yanıltmaması gerektiğini ifade ederek bunun tehlikenin azaldığı anlamına gelmeyeceğini vurguladı.

Mehmet Ceyhan açıklamalarında “Bu tehlikenin geçtiği, azaldığı anlamına gelmez. Çünkü salgın eğrisi bir düz çizgi, bir dalga şeklinde seyrettiği için bu iş devam ettiği sürece 5’inci 6’ncı dalgaları yaşayacağız. 25-30 bin civarlarında devam ediyor bir süredir, buradan aşağıya mı inecek yukarıya doğru mu çıkacak?” ifadelerine yer verdi ve okulların açılmasındaki etkiyi insanların tatilden dönüp kapalı iş yerlerinde çalışmasının etkisinin daha görülmediğini vurguladı.

OKULLAR KAPANACAK MI?

Bu açıklamanın ardından okulların yeniden kapanma ihtimalinin olup olmadığı merak konusu olmaya başladı. Ancak MEB tarafından yapılan açıklamada okulların kapanmasının muhtemel olmadığı vurgulandı.

“BİR SÜRE SONRA AŞAĞIYA İNECEK”

Mehmet Ceyhan’ın açıklamaları ise şu şekilde son buldu:

“Bir bulaştırıcı kat sayısı var; bir kişi şu anda 3-4 kişiye bulaştırıyor. Bunun da gözle görülür bir artış haline gelmesi 1-1,5 ayı bulabiliyor. Bir süper bulaştırıcı da girerse devreye o zaman çok daha erken vaka sayıları artıyor. Çünkü onlar birdenbire yüzlerce, binlerce kişiyi enfekte ediyor. Eğer böyle 25-30 bin arasında düz giderse bir süre sonra yeni bir artış görürüz. Yeni bir artış görsek de bir süre sonra aşağıya inecek. Biz bir şey yapsak da yapmasak da iniyor, bu salgının dinamiği böyle”

2 Yorum

  1. su tesisatı boru montajı fitrifiye montaj su üzerine her türlü boru montajları yapılır çekirdekten yetişme 20 yıllık tecrübe

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir