EkonomiGündemKamu PersonelleriPersonel Alımı

Rusya Türkiye’den 50 bin vasıflı, vasıfsız işçi alımı duyurusu! Aylık 960 dolar (8 bin 505 lira) maaş verilecek

Rusya’da başta Moskova olmak üzere vasıflı vasıfsız işçi alımı yapılacağı gündeme geldi. Bu doğrultuda inşaat projelerinde çalışacak yurtdışı inşaat işçisi alımı yapılacağı bildirilerek alım yapılacak sayı 50 bin olarak ifade edildi.

İnşaat işleri ve inşaat projeleri konusunda dünya üzerinde önemli ülkelerden bir tanesi olan Rusya aynı zamanda Türk inşaat şirketleri ve yapı firmalarının yurtdışında önemli faaliyetler yürüttüğü projeler gerçekleştirdiği ülkelerden bir tanesidir. Bu doğrultuda inşaat alanında sıklıkla personel açığı bulunup işçi alımı yapılıyor. Rusya’da özellikle yurtdışından gelen yabancı ve göçmen işçilerin yoğun olarak çalıştığı inşaat sektörü söz konusu yabancı ve göçmen işçilerin salgından dolayı ülkelerine dönmesi sebebiyle büyük bir insan gücü ve işçi arayışında.

50 BİN İŞÇİ ALIMI

Son zamanlarda Rusya’da inşaat sektöründe faaliyet gösteren inşaat şirketleri, yapı firmaları ve mühendislik şirketlerinin yayınladığı iş ilanlarında çok fazla bir artış görülüyor. Resmi kurumlar tarafından açıklanan verilere göre e Rusya’nın başkenti Moskova’da inşaat sektörü çerçevesinde yaklaşık 50 bin açık iş pozisyonu bulunuyor. Bir önceki yıl 15 bin seviyelerinde bulunan bu rakama pandeminin etkisiyle sürekli olarak artış göstermiştir.

960 DOLAR MAAŞ VERİLECEK

Diğer yandan tüm Rusya genelinde inşaat sektöründe aranan işçi ve yayınlanan iş ilanları sayısı yaklaşık 500 bin ile çok daha fazla. İnşaat sektöründe çalışacak işçi ve eleman bulunamaması ve arz talep dengesinin bozulması aylık ortalama maaşların da bir miktar yükselmesini sağladı. Bu doğrultuda inşaat sektöründe 786 dolar ücret veriliyorken bu tutar 960 dolara kadar yükselmiştir.

İnşaat sektöründe çalışan yabancı ve göçmen kalifiye işçilerin ülkeden ayrılmalarıyla zor durumda kalan sektörde işçi ve eleman açığını kapatmak için ülkenin farklı bölgelerinden işçi getirme planı oluşturuldu. Hayata geçirilen bu plan kapsamında başta Moskova olmak üzere diğer şehirlerde boşalan yabancı ve göçmen işçi pozisyonlarına personel alımı yapılacak.

İŞÇİLERİN ÜLKEYE GİRİŞİ KOLAYLAŞTIRILACAK

Ülke genelindeki işçi ve eleman açığı nedeniyle resmi makamlar tarafından çeşitli öneriler veriliyor. . Diğer bölgelerden Rus işçi ve eleman getirme planının çok verimli olmaması ve talebi karşılamaması dolayısıyla son olarak Rusya İnşaat Bakanlığı yeni bir öneri getirdi. Rusya İnşaat Bakanlığı inşaat sektörü ve inşaat projelerinde çalışacak yabancı ve göçmen kalifiye işçi açığının kapatılması için hiç olmazsa rahatlama sağlaması için yurtdışından gelecek olan yabancı ve göçmen işçilerin ülkeye girişinin kolaylaştırılması teklifi sunuldu. Bu doğrultuda açık bulunan personel eksikliğinin kapatılması planlanıyor.

8 Yorum

  1. Merhba Duvar ustasıyım 4 yıl inşaatta anahtar teslim çalıştım yardımıcı olablrseniz sevınırım saygılar

  2. Daha önce inşaat larda çalıştım ben tır şoförü yudum sürekli Rusya çalıyorum zaten
    Watsap ulaşım 05456378108

  3. Slm gaz altı elektrik kaynakçıyım beş yıl tercūbem var Myk var tlf 0539 342 9331

  4. Merhabalar, Sizinle Rusya’da çalışmak istiyorum. İngilizce ve Rusça biliyorum. Ambar sorumlusu , Depo sorumlusu , Depo işçisi olarak çalışmak istiyorum. İngilizce ve Rusça biliyorum.

    Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir