EkonomiGündem

Bir çift farını bile bu fiyata alamayacağınız otomobiller inanılmaz ucuzlukta satılıyor! Yeni model arabalar çok ucuz fiyatlara kaçırılmayacak fırsatlarla satılıyor

Koronavirüs salgını nedeni ile toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşlar otomobil almak istiyorlar. Vatandaşlar ucuza araba almanın yollarını araştırırken TEB tarafından çok önemli bir duyuru geldi. Bu doğrultuda araç satış duyurusu yapıldı ve icralık yeni model araçların ucuza satıldığı liste yayımlandı. Bu listeye bakıldığında yeni modellerden olan Fiat Lınea otomobilin 42 bin 500 liraya satıldığı görülüyor.

UCUZA OTOMOBİL SATILIYOR

Yayınlanan listede birçok aracın ucuz fiyattan satışa çıktığı görüldü. Banka satış işlemleri ihale ile gerçekleştirecek. Yapılacak ihaleye katılım sağlamak için ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yetiyor. Konu ile ilgili olarak 2018 model Hyundai Tucson 155 bin liraya, 2017 model BMW 4 serisi 245 bin liraya 2015 model Fiat Lınea 42 bin 500 liraya, 2015 model Fıat Fiorino 25 bin liraya, 2011 model Ford Fiesta 2 bin 550 liraya satılıyor.

İHALEYE KATILIM

Söz konusu araç satışı açık arttırma yöntemi ile yapılacaktır. Peki açık arttırmaya nasıl katılım sağlanacak?

İhaleye katılacak kişiler;

Kıymet takdirinin %20 si oranında nakit para ya da aynı oranda bankalardan alınmış kesin ve süresiz teminat mektubu

İhaleye kendi adlarına katılacaklar ise resmi makamlarca verilmiş geçerli bir kimlik kartı (ehliyet, nüfus cüzdanı, pasaport -dosyaya sunulmak üzere fotokopileri ile birlikte)

İhaleye başka bir gerçek kişi adına katılacaklar ise kimlik belgesi ile birlikte noterde düzenlenmiş vekâletname (dosyaya sunulmak üzere fotokopileri ile birlikte)

İhaleye bir tüzel kişi adına katılacaklar ise kimlik belgesi ile birlikte yetki belgesi, imza sirküsü (dosyaya sunulmak üzere fotokopileri ile birlikte) ile ihale saatinden önce ihale adresinde bulunarak ihaleye iştirak edebilirler.

Ya da; ihaleye https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/index.html adresi üzerinden, ihaleden bir gün önce saat 24:00’a kadar elektronik teklif verebilirler. Elektronik teklif verebilmek için kıymet takdirinin %20’si oranında teminatın elektronik ortamda yatırılması gerekmektedir.

İhale, en yüksek pey verende kalır. İhale kendinde kalan kişi, ihale bedeli üzerinden, ilanda belirtilen orandan KDV (%1 veya %18), tellaliye (%1) ve damga vergisi yatırır. Aracın tescil işlemleri ihaleyi yapan icra dairesi tarafından yapılır.

İhalede en yüksek peyi sürenin %20 teminatı dosyada kalır ve kalan kısmı yatırmak için icra müdürlüğü 7 gün süre verir, diğer işlemler için icra müdürlüğü yönlendirme yapmaktadır. İhaleye giren ancak en yüksek peyi süremeyenlerin yatırmış olduğu %20 teminat kendilerine iade edilir ya da banka teminat mektubu geri verilir.

ARAÇ NASIL TESLİM ALINACAK?

Satış tarihinden itibaren gayrimenkullerde 10 gün, taşıt ve menkullerde 7 gün içinde geri kalan ödemeyi yapmanız gerekiyor.  Aracın MTV borcunu iade almak üzere yatırabileceğiniz gibi KDV ve tellaliye bedelini ödemeniz ve tescil yazısı alarak teslim zabıt varakası ile aracınızı teslim alabileceğiniz belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir