EkonomiGenelGündem

İhtiyacı olan herkese müjde! Aylık devlet desteği resmen açıklandı! Maaş alır gibi her ay hesaplara yatırılıyor

Devlet, ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişilere aylık maddi yardımlarda bulunuyor. Bu maddi yardımlardan biri de hane içinde bulunan başka birinin günlük yardımına ihtiyaç duyan muhtaç kişilere veriliyor. Devletin bu desteğinden halihazırda binlerce kişi yararlanıyor. Hiçbir şekilde geri ödeme olmadan, karşılıksız olarak verilen ve maaş alır gibi alınan bu ödemeler birçok kişinin ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı oluyor. Yılda 12 kez verilen bu ödeme için ise bazı şartlara uygun olmak gerekiyor. İşte devletten her ay bin 800 TL’ye varan karşılıksız maddi desteğe ilişkin detaylar…

EVDE BAKIM PARASI

Evde bakım parası, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından her ay düzenli şekilde hak sahiplerinin hesabına yatırılan devlet ödemelerinden biri olarak biliniyor. Evde bakım parası alabilmek için evde bakıma muhtaç hasta yaşlı ve engelli kişilere bakıyor olmak gerekiyor. Bu kişilerin aileleri başvuru yapmaları halinde gereken şartları taşımaları durumunda her ay düzenli maaş alabiliyorlar. Evde bakım parası alabilmek için hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3’te birinden az olması şartı bulunuyor.

Evde bakım parası başvurusu yapmak isteyen vatandaşların il ve ilçe merkezlerindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına gitmeleri gerekiyor. Engelli hasta ve yaşlı kişilerin ailelerine ödenen maaşlardan faydalanabilmek için engelli olan kişinin tam teşekküllü bir hastaneden alınmış raporunun da teslim edilmesi zorunlu.

EVDE BAKIM PARASI ÖDENME TARİHİ

Her ayın 15’inde başlayan ödemeler bu ay da 15 Ekim itibariyle başlayacak. Şartları taşıyan ve başvurusu olumlu sonuçlanan herkes bin 800 TL’ye varan karşılıksız, geri ödemesiz destekten yararlanabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir