Gündem

Salgın döneminde 65 yaş ve üstü vatandaşları ilgilendiren çok önemli karar alındı!

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu karar doğrultusunda SGK bir defalığına mahsus olmak üzere grip aşısının fiyatını karşılayacaklarını sosyal medya hesabından açıkladı.

GRİP AŞISI ÜCRETSİZ OLDU

Bazı kronik hastalık taşıyanlar; Astım dâhil kronik pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalığı olan erişkin ve çocuklar, Diyabet dâhil herhangi bir kronik metabolik hastalığı olanlar, Kronik renaldisfonksiyonu, hemoglobinopatisi veya immün yetmezliği olanlar veya immünsupresif tedavi alan erişkin ve çocuklar, 6 ay-18 yaş arasında olan ve uzun süreli asetil salisilik asit tedavisi alan çocuk ve adolesanların grip aşıları için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çok önemli bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada grip aşılarının yılda bir defaya mahsus ücretsiz olmalarının mümkün olduğu ifade edildi.

ECZANELERDEN ÜCRETLİ OLARAK VERİLİYOR

Gebeliğin 13. haftasından doğuma kadar geçen sürede anne adayları da ücretsiz grip aşısı yaptırabiliyor. Grip aşısı eczanelere gelmeye başladı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, 85,12 TL olan aşının eczanelerden ücretli olarak verilmeye başladığını duyurdu.

EYLÜL VE KASIM AYINDA AŞI YAPILMASI ÖNERİSİ

TEİS Başkanı Nurten Saydan önemli bir açıklama yaptı. Saydan açıklamalarında grip aşısının eylül ve kasım ayında yapılması önerisinde bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

“Grip ciddi bir hastalıktır ve risk grubu içerisinde yer alan bireyler yakalandığında ciddi komplikasyonlar gerçekleşebiliyor. Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişebilmektedir ve grip aşısının içeriği DSÖ tarafından 1 yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir