GündemKamu PersonelleriPersonel Alımı

Adalet Bakanlığı 15 bin İKM, Zabıt Katibi, Mübaşir ve diğer personel alımı duyurusu! Genel şartlar açıklandı: İlan tarihi ve tüm detaylar

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül daha önce yaptığı açıklamalarında personel alımı yapacağını duyurmuştu. Bakan Gül yaptığı açıklamada ise “İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

BAKAN GÜL’ÜN AÇIKLAMALARI

Bakan Gül’ün bu açıklamasının ardından Adalet Bakanlığının ilanı yayımlanmış ve başvurular alınmaya başlanmıştı. Yayımlanan ilanda 11 bin 454 personel alımı yapılacağı ifade edilmişti. Konu hakkında Bakan Gül açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

“Sevgili genç arkadaşlarım, personel alım ilanımız yayımlanıyor. İnfaz koruma memuru, mübaşir, zabıt katibi, psikolog gibi çeşitli kadrolara 13 bin 202 yeni personel alıyoruz. Adalet teşkilatımızı sizlerle güçlendireceğiz. Şimdiden hayırlı olsun.”

PERSONEL ALIMI YAPILMIŞTI

Adalet Bakanlığından 4 ayrı ilan yayımlanmıştı. Bu doğrultuda 3 bin 605 sözleşmeli zabıt katibi, 700 sözleşmeli mübaşir, 625 sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi, 110 sözleşmeli şoför, 25 sözleşmeli aşçı 10 sözleşmeli işaret dili tercümanı olmak üzere toplam 5 bin 75 personel alımı gerçekleştirileceği bildirilmişti.

Bunun yanı sıra yayımlanan bir diğer ilanda ise 4 bin 918 infaz ve koruma memuru, 19 büro personeli (ceza infaz kurumu katibi), 51 hemşire, 20 sağlık teknikeri, 157 teknisyen, 156 şoför, 33 aşçı, 4 kaloriferci olmak üzere toplam 5 bin 358 personel alınacağı vurgulanmıştı.

Yayımlanan ilana başvurular 23 Şubat ile 12 Mart tarihleri arasında alınmıştı.

ADAYLAR 15 BİN PERSONEL ALIMI TALEP EDİYORLAR

Bu ilanlara başvuru yapamayan veya başvurusu herhangi bir nedenden dolayı geçersiz kabul edilmiş olan binlerce aday Adalet Bakanlığından 2021 yılı içinde yeni bir alım talep ediyor. Adaylar bu sefer 15 bin İnfaz Koruma Memuru, zabıt katibi, mübaşir ve diğer kadrolarda personel alımı talep ediyorlar.

Çeşitli platformalar üzerinden yetkililere seslenen adaylar işsizlik sorunu yaşanılan günlerde Adalet Bakanlığının istihdama bir can suyu olmasını istiyorlar. Adaylar belirli şartlar çerçevesinde yeni ilanların gelmesini talep ediyorlar.

GENEL ŞARTLAR

İlan yayımlandığında ise kadrolara göre özel şartların yanı sıra adayların ilk olarak genel şartlara haiz olmaları gerekmektedir. Bu şartlar ise şöyle:

a) Türk Vatandaşı olmak,

b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,

Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

c) Askerlikle ilişiği bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş bulunmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, (Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sözlü sınav ve mülakat sonucunda başarılı olan adaylar için yaptırılacaktır.)

e) Adalet Bakanlığı Memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığını Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,

f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,

g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 05.02.2020 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;

Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla (ceza infaz kurumu kâtibi) 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

ğ) Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.

ANLIK HABERDAR EDECEĞİZ

Adalet Bakanlığından ilan yayımlandığında adayları sitemiz ve mobil uygulamamız üzerinden anlık olarak haberdar edeceğiz.