Genel

Son dakika EYT gelişmesi! Milyonlarca kişi bu gelişme karşısında nefeslerini tuttu!

Ülkemizde yaklaşık 700 bin kişi Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak atılacak yeni adımı bekliyor. Emekli olmak için gün sayan vatandaşlar Ekim ayı içerisinde Meclis’e gelmesi beklenen yeni yasa ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Yasanın çıması durumunda emeklilikte yaşa takılanlar için büyük bir gelişme yaşanacak. Kulislerden gelen bilgiye göre hükümetin EYT için yeni bir adım atacağı ve EYT’yi değerlendirdiği yönünde. Peki, EYT son durum ne? EYT ne zaman çıkacak?

EYT için son dakika gelişmesi yaşandı.. Bir televizyon kanalına çıkan Türkiye Gazetesi yazarı Yücel Koç, EYT son durum hakkında önemli bilgiler açıkladı. Canlı yayında yapılan açıklamaya göre 2023 seçimlerinden önce EYT çıkacak. İşte detaylar..

2023 SEÇİMLERİNDEN ÖNCE ÇIKACAK

Koç, yaptığı açıklamasında 2023 seçimlerinden önce EYT’nin çıkabileceğini belirterek şunları söylemişti:

“EYT çıkacak. Belgen var mı diyorlar, bu işin belgesi olmaz. Görüşüldü, konuşuldu, dinledik. Güvenmediğimiz kişiler olmasa zaten yazmadık. 2019 seçimlerinden edinilen tecrübeler ışığında 2023’e giderken bu konuların yeniden gözden geçirildiği, bununla ilgili yapılabilecek ne varsa, bunların masaya konduğunu, konuşulduğunu ve çözmek için çok ciddi bir irade olduğunu söyleyebilirim”

“NET BİR ŞEY YOK!”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Başkanı Gönül Boran da açıklamasında “Ankara’da bir eylemimiz oldu. Bakanlıktan bir EYT’lilerin sorunları çözülecek diye laflar olsa bile net bir şey yok” ifadesini kullandı.

EYT NEDİR?

8 Eylül 1999 tarihinde kabul edilen kanuna göre erkekler 25, kadınlar 20 yıl sigortalılık süresi ile 5 bin prim gün sayısı ile emekli olabiliyorlardı. Yapılan düzenleme ile emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkekler de 60’a yükseltildi. Prim gün sayısı ise 7 bine çıktı.

Emekliliğine kısa gün kalan vatandaşlar, yaşa takılmaları sebebiyle beklemek zorunda kaldı. Sorunlarına çare bulunmasını isteyen kişilere Emeklilikte Yaşa Takılanlar adı altında EYT’liler denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir