GenelGündemSağlık

BioNTech 3. dozlar yapılacak mı? Sağlık Bakanlığı’ndan flaş 3. doz açıklaması geldi!

Koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ederken, 2 doz aşı olanlar 3. dozların ne zaman geleceğini merak ediyor. Hatırlatma dozu olarak da bilinen 3. doz aşılar, virüse karşı antikor düzeyini arttırarak tam bağışıklığı sağlıyor. Böylelikle, örneğin 2. dozda yüzde 88 koruma sağlayan BioNTech aşısının koruyuculuk düzeyi 3. dozla birlikte yüzde 99 seviyesine kadar yükseliyor. Sağlık Bakanlığı ise 3. dozlara ilişkin bir açıklamada bulundu.

Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca, 3. dozlar için flaş bir açıklamada bulundu. Koca:

“2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın da ikinci doz üzerinden 5-6 ay geçtikten sonra hatırlatma dozuna ihtiyaç duyacakları öngörülmektedir. Bunun en önemli örneklerinden biri 18 yaş üzeri nüfusunun tamamını aşılamış bulunan İsrail’de 2. doz uygulamasından 6 ay sonra vaka sayılarının hızla artış göstermesidir. Yaklaşık 8 milyon nüfusta günlük 10 bin civarında vaka görülmesi, bizim nüfusumuza oranlandığında günde 100 bin vakaya karşılık gelmektedir. Türkiye’de hatırlatma dozu ihtiyacı tespit edilerek uygulamaya erkenden başlanmış, olası 100 bin vakalık etki 20 bin civarında günlük vaka ile sınırlanmıştır” dedi.

3. doz aşılara ne zaman başlanacağı ise henüz kesinleşmedi. Ancak vaka sayılarındaki artış nedeniyle yeni aşılama çalışmalarının bir an önce başlaması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir