EkonomiGündem

Türkiye geneli için bir yasak kararı daha açıklandı! Bundan sonra tamamen yasaklandı

Türk Dermatoloji Derneği ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği tarafından çok önemli bir dava açılmış ve güzellik salonlarında foto epilasyon cihazlarının kullanımına imkân veren yönetmeliğin iptali istenmişti. Bu açılan dava Danıştay’ın incelemesi üzerine sonuçlandı ve öz konusu cihazların tıbbi cihaz niteliğinde olduğu ve bu nedenle daha önce izin veren düzemeler için iptal kararı alındığı ifade edildi.

YASAKLAMA KARARI VERİLDİ

Bilindiği gibi ülkemizde özellikle kadınlar güzellik merkezlerine sık sık gidiyorlar. Ancak son alınan karara göre güzellik salonlarında foto epilasyon gibi bazı tıbbı cihazlar kullanılamayacak. Hürriyet’in haberine göre, Danıştay Onuncu Daire’de görülen davada 30 Mart 2017’de Resmi Gazetede yayımlanan yönetmeliğin iki maddesi iptal edildi. Kararın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

“Cihazın, tıp yeterliliği olmayan kişilerce kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Lazer epilasyon, foto epilasyon, cilt bakımı gibi hizmetler, dermatolog ve estetik cerrahi uzmanlarca veriliyor”

DENETİMLER ARTTIRILDI

Bu kararın ardından denetimler arttırıldı ve İstanbul Güzellik Uzmanları ve Güzellik Salonu İşletmecileri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ayşe Aydın bir açıklama yaptı. Ayşe Aydın’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Bir tek, ağda yapıp, oje sürüp kirpik takabileceğiz. Birçok cihazın kullanımı yasaklanıyor. Özellikle İstanbul Anadolu yakasında sıkı bir denetim başlatıldı. İlçe sağlık müdürlüğü ekipleri polisle birlikte işyerlerine giderek cihazları tutanak altına alıyor. Pandemi gerçeği ise ortada. İşletmeciler tedirgin. Sektörde asgari 400 bini aşkın insan geçimini sağlıyor”

KARŞI GÖRÜŞ YAZISI YAZILDI

Danıştay Onuncu Daire tarafından verilen karara katılmayan iki üye de bir karşı görüş yazısı yadı. Bu yazıda birçok kişinin işsiz kalacağı belirtilerek şöyle denildi:

“Güzellik salonlarına, tıbbi olarak değerlendirilebilecek hiçbir işlemin yapılmasına izin verilmiş değil. Tıbbi olmayan cihazların kullanılmasında da hukuka aykırılık yok. Hali hazırda kullanılan tüm cihazların çeşitli komplikasyonlara sebebiyet vereceği gerekçesiyle tamamen yasaklanması durumunda, bu tür işyerlerinde çalışan bir çok kişinin işsiz kalmasına yol açılmış olur.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir