Gündem

Devletin en zirvesi tüm Türkiyeye flaş kararı duyurdu! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan okul, ilçe ve il çapında kapanma açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan okul, ilçe ve il çapında kapanma hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri alarak üniversitelerde de yüz yüze eğitimin sürmesinde kararlı olduklarını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’ne katıldı ve burada önemli bir konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında kapanma hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN AÇIKLAMALARI

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları şöyle oldu:

“Üniversitelerimizin akademik yılının hayırlara vesile olmasını diliyorum. Hükümet olarak her kademede eğitim kurumlarını faaliyete geçirmek için tedbiri aldık.

“KAPANMA DÜŞÜNMÜYORUZ”

Eylül ayı başından itibaren okulları açtık. Bakanlıklarımız okullarda alınması gereken önlemleri belirlediler. 71 bin okulumuzun tamamı halihazırda açıktır. Şu ana kadar sadece 2 okulda karantina uygulamasına gidilmiştir. Okul, ilçe ve il çapında bir kapanma düşünmüyoruz. Salgın tehdidine karşı gereken tedbirleri alarak üniversitelerimizde de yüz yüze eğitimin sürmesinde kararlıyız.

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ

Türkiye’de yükseköğretim uzunca bir süre toplumun sadece küçük bir kesiminin erişebildiği bir hizmet olmuştur. 2002 yılında 76 olan yükseköğretim kurumu sayımızı 207’ye çıkardık. Her ilin kendi üniversitesinin olmasını sağladık. Akademik personel sayımız 70 binden 180 binin üzerine çıktı. Bugün Türkiye 230 bin uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yapıyor.

Yeni kurulan üniversitelerle ilgili zaman zaman haksız değerlendirmeler yapıldığını görüyorum. Bu üniversitelerimiz her geçen gün daha da güçlenmektedir. Yeni üniversitelerimizden bazılarının gerek akademik gerek patent bakımından şimdiden sergiledikleri başarıları yakından takip ediyoruz. OECD ülkeleri arasındaki ortalaması yüzde 1,4 olan harcama payının milli gelire oranını biz yüzde 1,7’ye çıkardık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir