Gündem

Eski kısıtlamaların yeniden gelmesi için son dakika kararı alındı mı? Sağlık Bakanı Koca’dan flaş açıklama

Eylül ayında artışa geçen koronavirüs vaka sayısı, Ekim ayında da aynı şekilde ilerlemesi kısıtlamaların yeniden gelip gelmemesi konusunda merak konusu oldu. Yasakların geri gelip gelmeyeceği milyonlarca vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı.

YASAKLAR GERİ GELECEK Mİ?

Hatırlanacağı üzere, normalleşmeye geçilmeden önceki süreçte, hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte yasaklar kademeli olarak kaldırıldı. Vaka sayılarının artmasından kaynaklı yasakların kademeli olarak geri gelip gelmeyeceği araştırılmaya başlandı.

Yasakların geri gelmesine ilişkin henüz bir bilgi ya da alınan karar bulunmuyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada ise yasak kararının alınmayacağı ancak bundan sonra hiç alınmayacak olarak da algılanmaması gerektiği belirtildi. Artan vaka sayısının bu haftaki Bilim Kurulu ve Kabine Toplantısı’nın gündem maddeleri arasında olması bekleniyor.

BAKAN KOCA AÇIKLAMA YAPTI

Konu hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yapmış ve şu ifadeleri kullanmıştı:

“Kısıtlama günlerine dönmeyi hiçbirimiz tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız şey şuan yok ama olmayacağımız anlamına gelmez.

Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu aşı ile bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaktır.

Aşılar en çok risk grubundaki vatandaşlarımız için önemli. Ancak yaygın olarak aşılanmadan onları korumamız mümkün değil. Sevdiklerimizi korumamız için önce aşı olmamız şart.

Salgın yönetimi açısından aşıların etki süresi ve etkinliği son derece önemli. Elimizde tüm tedavi ve tedbirleri yönetebilecek dijital bir altyapı var.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir