EğitimGündem

Milyonlarca öğrencinin beklediği haber! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan üniversite sınavının kaldırılması hakkında çok önemli açıklama!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Törenine katıldı ve çok önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamalarında üniversite giriş için sınava gerek kalmayacak bir sistem üretilmesi gerektiğini vurguladı.

ÜNİVERSİTE SINAVI KALKIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında üniversite sınavına gerek kalmayacak bir sistem kurulması gerektiğini belirtti. Ayrıca açıklamalarında üniversite kampüslerini hayatın içinde yerler haline dönüştürülmesi gerektiğini vurguladı.

Konu ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Üniversitelerimizde hayata geçirmeye başladığımız Genç-Ofis projesiyle gençlerimizin beşeri becerilerini geliştirmeyi umuyoruz. Bu yıl taban puanlarını düşürerek gençlerimizin daha fazla ala yerleşmesine imkan sağladık. Ek yerleştirme fırsatı da sağladık.

Emekli öğretim üyelerinin sözleşmeli olarak görevlerine devam edebilmelerini sağladık. Üniversite-sanayi işbirliği konusunda işyeri eğitimini teşvik ettik. Kariyer merkezlerinde önemli uygulamalar başlattık.

SINAVA GEREK KALMAYACAK SİSTEM

Üniversite sınavları arz-talep uyumsuzluğuna karşı adil bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır. Türkiye yükseköğretimde kapasite sorunu olmayan bir ülke haline gelmiştir. Üniversite sınavına gerek bırakmayacak bir sistem kurmalıyız. Üniversite kampuslarını hayatın içinde yerler haline dönüştürmeliyiz.

Artık taklit ve takip edici olmaktan çıkıp belirleyici ve yönlendirici olmamız gereken döneme girdik. Üniversitelerimiz yenilikçi çalışmaların öncüsü olmaya hizmet edecektir.

Rektörünün arabasının üzerinde tepinen öğrencilerin olduğu bir Türkiye’yi kabullenemiyorum. Bize böyle öğrenci gerekmez. Üniversiteye girmenin ayır bir dert, bitirmenin ayrı bir sıkıntının olduğu dönemden bugüne ulaşmak tarihi bir başarı hikayesidir. Rektörünüz aracın içinde, siz önünü kesiyor, üzerinde tepiniyorsunuz. Bunlar üniversite içine sızmış teröristlerdir. Biz öğrenciye en büyük saygıyı duyan iktidarız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir