EkonomiGenelGündem

Başvuran alıyor! SGK’dan ihtiyaç sahiplerine destek ödemesi müjdesi verildi! Başvuru süresi bulunuyor

Devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yapılan maddi yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Evlenme kararı alan kadınlara verilen Çeyiz Parası, diğer adıyla Evlenme Ödeneği de bu yardımlardan biri. Ölüm aylığı aldığı süre içinde evlenen ve bu nedenle aylığı kesilen sigortalının kız çocuklarına bir defaya özgü olmak üzere, evlenme tarihindeki gelir veya aylığının iki yıllık tutarı olarak ödenen ölüm yardımı olarak Çeyiz Parası veriliyor. Üstelik bu tutar toplu olarak alınabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sitesinde yayımlanan resmi bilgilere göre;

Evlenme ödeneğinin ödenmesi için hak sahibi kız çocuğunun bir dilekçe ile kuruma başvurması gerekiyor. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, dilekçeyle beraber evlenme cüzdanının bir örneğinin de kuruma verilmesi zorunlu. Bu kapsamda ihtiyaç sahiplerine 12 ya da 24 ay sürecek bir yardım ödeneği düzenleniyor.

Evlenme ödeneği verilen kız çocuklarının gelir veya aylıkları, evlenme tarihini izleyen ödeme dönemi başından itibaren duruyor. Gelir veya aylıklar, durdurulduğu tarihten iki yıl sonra da kesiliyor, varsa diğer hak sahiplerinin gelir veya aylıkları, gelir veya aylığın kesildiği tarihten itibaren yükseltiliyor.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Evlilik ödeneği, başvuran bireylerin ihtiyaç durumuna göre değerlendirilecek ve yetim maaşlarının 12 ya da 24 katı kadar bir ödeme yapılacak. Örneğin bir yetim maaşının 1000 TL olması durumda 12 katı esas alındığında 12 bin TL, 24 katı esas alındığında da 24 bin TL ödeme gerçekleşecek. Bu ödemeler PTT üzerinden alınabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir