GenelGündem

Sağlık Bakanlığı’ndan flaş adım! Evlenmek üzere olan bütün çiftlere ücretsiz olarak uygulanacak

Ülkemizde Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası çocuklar için maddi yardım kampanyaları sık sık düzenleniyor. Özellikle Instagram gibi platformlar üzerinden kampanya başlatan SMA hastası çocukların aileleri için Sağlık Bakanlığınca flaş bir önlem adımı geldi. Bu yeni adım kapsamında evlenecek çiftlere ücretsiz olarak SMA taraması yapılacak. Böylelikle doğacak çocukların sağlığı garanti altına alınabilecek.

Sağlık Bakanlığı ülke genelinde “Evlilik Öncesi Ulusal SMA Taşıyıcı Tarama Programı”nı başlatıyor. Program kapsamında 81 ilde evlenecek çiftler ücretsiz SMA taraması yaptırabilecekler. Bu program kapsamında kullanılacak 800 bin tarama kiti alımı için Bakanlık tarafından düzenlenen ihaleye 8 Ekim günü saat 11.00’e kadar teklif alınacak. İhale sürecinin ardından uygulamanın hemen hayata geçirilmesi planlanıyor.

Gen aktarımı yoluyla aileden çocuğa geçen bir hastalık olan SMA’da, SMA tarama programıyla taşıyıcı çiftlerin evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor. Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanacak. Bebeğin SMA’lı doğmasının önlenmesi için isteyen çiftler, tüp bebek uygulamasına yönlendirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir