Gündem

Yılbaşında sokağa çıkma yasağı için son dakika kararı! 31 Aralık ve 1 ile 2 Ocak tarihleri için sokağa çıkma yasağı!

Koronavirüs vaka sayısı, Eylül ayının sonları itibarı ile yeniden yükselişe geçti. Durum böyleyken vatandaşlar tarafından sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceği merak konusu oldu. Normalleşmeye geçilmeden önceki süreçte hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanıyordu. Bu yasaklar ise normalleşme ile kademeli olarak kaldırıldı.

Yasakların geri gelmesine ilişkin bir bilgi henüz bulunmuyor. Artan vaka sayısının Bilim Kurulu ve Kabine Toplantısı’nın gündem maddeleri arasında olması bekleniyor.

BAKAN KOCA’NIN AÇIKLAMALARI

Yasakların geri gelip gelmeyeceği hakkında da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklama yapmıştı. Bakan Koca açıklamalarında şu ifadelere yer vermişti:

Kısıtlama günlerine dönmeyi hiçbirimiz tekrar yaşamak istemeyiz. Buna mecbur kalacağımız şey şuan yok ama olmayacağımız anlamına gelmez.

Bu kısır döngüden kurtulmanın yolu aşı ile bağışıklık elde edene kadar tedbirlere uymaktır.

Aşılar en çok risk grubundaki vatandaşlarımız için önemli. Ancak yaygın olarak aşılanmadan onları korumamız mümkün değil. Sevdiklerimizi korumamız için önce aşı olmamız şart.

Salgın yönetimi açısından aşıların etki süresi ve etkinliği son derece önemli. Elimizde tüm tedavi ve tedbirleri yönetebilecek dijital bir altyapı var.

YILBAŞINDA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Tüm bunların yanı sıra yükselen vaka sayılarının ardından vatandaşlar yılbaşında sokağa çıkma yasağının olup olmayacağını merak etmeye başladı. Yılbaşı 31 Aralık Cuma gününe denk geldiğinden hafta sonu tatili ile birleşmesi ile 3 günlük bir tatil ortaya çıkıyor. Bundan dolayı herkesin dışarıya ve kapalı mekanlara akın edeceğini düşünenler 31 Aralık 2021 1 Ocak 2022 ve 2 Ocak 2022 tarihlerinde sokağa çıkma yasağının uygulanıp uygulanmayacağını merak ediyorlar.

Bu konu hakkında yetkililerden henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak bir gelişme olduğunda okuyucularımızı anlık olarak haberdar edeceğiz.

Peki size göre yılbaşında sokağa çıkma yasağı olmalı mı? Sayfanın alt kısmından yorum yapabilirsiniz.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir