Gündem

Son dakika: 15 yaş ve altındaki çocuklar için yasak geldi!

Ankara’da scooter kullanımı hakkında çok önemli bir karar alındı ve düzenleme yapıldı. UKOME tarafından çok önemli bir karar alındı ve bu karar kapsamında scooterları 15 yaşındaki küçükler kullanamayacak. Bunun yanı sıra 8 ilçede araçların kullanımına izin verilirken, azami hız sınırı 20 kilometre olarak düzenlendi.

8 İLÇE İÇİN İZİN VERİLDİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından çok önemli bir karar alındı. Bu karar karar kapsamında 8 ilçede 5 bin 169 scooter kullanımına izin verildi.

Ankara’da Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ve UKOME’nin aldığı karar doğrultusunda kent genelinde elektrikli scooter kullanımı izne bağlandı. Konu ile ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığına yetki belgesi ve dilekçeleri ile başvuru yapan firmalar arasından yapılan değerlendirme sonucu, 8 ilçenin tamamında, 5 firmaya 5 bin 169 scooter kullanma izni verildi.

15 YAŞ VE ALTINDAKİLER İÇİN YASAK

Kurum tarafından alınan karar doğrultusunda scooterları, 15 yaşından küçükler kullanamayacak ve azami hız 20 kilometre olacak. Ayrıca araçların Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından belirlenen yerlere park edebileceği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesince denetlenecek scooterlarla ilçe sınırlarının dışına çıkılamayacak. Elektrikli scooter, otoyol, şehirlerarası karayolları ve azami hız sınırı 50 km/s üzerinde olan karayollarında kullanılmayacak. Scooterlar, bisiklet yolu veya bisiklet şeridi varsa buralarda, yoksa taşıt yolunda kullanılabilecek, kaldırımlarda ise kullanılmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir