GenelGündemSağlık

Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca’dan çok önemli açıklamalar! Vaka sayıları, tam kapanma, 3. doz aşı…

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlık ettiği Bilim Kurulu toplantılarından biri daha dün gerçekleştirildi. Akşam saatlerinde yazılı bir açıklama yapan Bakan Koca, vaka sayılarına ilişkin önemli bilgileri paylaşırken aşılama konusunda kafalarda soru işareti olan bir noktaya da değindi.

Dün video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantının ardından Sağlık Bakanlığınca yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalar ise şu şekilde oldu:

“Mevcut durumda ülkemizde 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için aşı tanımlanmış ve yüksek aşılanma oranlarına yaklaşılmıştır. Bu durum vaka sayılarının yaş ortalamasını düşürmüş durumdadır. Bugün itibarıyla aktif vakalarımızın yüzde 50’den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır. Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda 18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. Bununla birlikte gençlerimiz aktif vakalar içinde daha yüksek oranda bulunsalar da bu durum hastaneye yatışlara ve yoğun bakıma girişlere yansımamıştır.”

“Gençlerimiz hastalığa daha çok yakalansa da daha az hastaneye yatışa ihtiyaç duymaktadır. Ancak gençlerimiz hastalığın ailelere ve büyüklere taşınmasında rol oynamaktadır. Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdadır.”

3. DOZ AŞI OLACAK MI?

Bakan Koca açıklamalarına 3. dozlara ilişkin bilgi vererek devam etti:

“Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur. İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir