GenelGündem

Geri geliyor! Bugünden itibaren hazırlıklı olun: Ülkenin birçok yerinde görülecek…

Son günlerde ani bir soğuk hava dalgasının esiri olan Türkiye yeniden sıcaklarla yüzleşecek. Indian Summer (Pastırma Yazı) olarak bilinen, genellikle Ekim ayında başlayan ve sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyrettiği dönem geliyor! Kutuplardan gelen alçak bir soğuk hava kütlesinin hareketsizleşerek sıcak bir yüksek basınç merkezi oluşturması sonucu ortaya çıkan bu sıcaklıklar bu haftadan itibaren ülkemizde görülmeye başlanıyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre Kıyı Ege ile Akdeniz’de mevsim normalleri civarında, diğer yerlerde mevsim normallerinin 3 ila 6 derece altında seyreden hava sıcaklıklarının bugünden itibaren batı kesimlerden başlayarak artacağı ve mevsim normalleri civarına, güney ve iç kesimlerde yer yer mevsim normallerinin üzerine çıkacağı tahmin ediliyor.

Hafta boyunca hava sıcaklıklarının Ankara’da 22 ila 28, İstanbul’da 22 ila 25, İzmir’de 28 ila 30, Antalya’da 28 ila 31, Adana’da 28 ila 33, Bartın’da 23 ila 28, Van’da 17 ila 20, Sivas’ta 17 ila 23 derece seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor. Halk arasında “pastırma yazı” olarak anılan mevsim normallerinin üzerinde seyredecek hava sıcaklıklarının ay ortasından itibaren düşeceği değerlendiriliyor.

NEDEN ‘PASTIRMA YAZI’ DENİLİYOR?

Pastırma Yazı deyimi, pastırmanın bu dönemde hazırlanması nedeniyle ortaya çıktı. Gece ve gündüz arası sıcaklıklar birbirine yakın olduğu için pastırmanın en ideal şekilde kuruması bu dönemde gerçekleşir; bu yüzden halk arasında Pastırma Yazı ismini almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir