Gündem

Aşı olanlara kötü haber verildi!

Türkiye koronavirüs salgını ile mücadele ederken, salgına ilişkin Kocaeli Sağlık Müdürü Yüksel Pehlevan tarafından korkutan açıklama geldi. Salgında vaka sayıları artış göstermeye devam ederken, aşılama çalışmaları da tüm hızıyla ilerlemeye devam ediyor. Ancak Pehlevan yaptığı açıklamasında Şubat ve Mart aylarında yapılan aşıların etkinliğinin azaldığını duyurdu.

Kocaeli’nde yapılan ikinci doz aşılama çalışmaları yüzde 71 oranına ulaştı. Ancak vaka sayılarındaki artış devam ederken, İl Sağlık Müdürü Pehlevan herkesi özellikle de aşı olanları tedirgin eden bir açıklama yaptı. Uzman isim açıklamasında aşıların etkinliğinin azalmaya başladığını ifade ederek, mutlaka tamamlayıcı dozların yapılması gerektiğini söyledi.

Pehlevan’ın o açıklaması şu şekilde:

“Şubat ve mart aylarında yapılan koronavirüs aşılarının etkinliği giderek azalmaya başladı ve antikor seviyeleri düştü. Bu nedenle mutlaka tamamlayıcı dozların yapılması lazım”

AŞILARIN ETKİNLİĞİ GİDEREK AZALMAYA BAŞLADI

Salgınla mücadelede tamamlayıcı dozların önemli olduğunun altını çizen Pehlevan şunları söyledi:

“Geldiğimiz noktada vakaların çoğunluğunu aşısızlar oluşturuyor. Özellikle hastaneye yatışların, yoğun bakıma yatışların ve maalesef hayatını kaybedenlerin ezici çoğunluğu ya aşı olmayan ya da aşı dozları eksik olarak yapılmış kişiler. Şubat ve mart aylarında yapılan aşıların etkinliği giderek azalmaya başladı. Antikor seviyeleri düştü bu nedenle mutlaka tamamlayıcı dozların yapılması lazım. Bu konuda özellikle çalışmalarımız var. Üçüncü doz aşısı gelmiş ya da aşıları tamamlanmamış vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Aşı randevusu planlayarak ya da mobil aşı ekiplerimizle gidip aşılarını yapmaya çalışıyoruz”

EĞİTİMİ AKSATACAK BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL

Sağlık Müdürü Pehlevan Milli Eğitim Müdürlüğü ile koordineli bir şekilde çalıştıklarının altını çizerek, “Okullarda zaman zaman vakalar görülüyor ama herhangi bir şekilde şu anda eğitimi aksatacak bir durum söz konusu değil. Çok çabuk müdahil oluyoruz, hemen izolasyon kuralları uygulanıyor, Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz anlık bilgi paylaşımı yapıyoruz. 12 yaşın üzerindeki gençlerimize aşı programları yapıyoruz, velilerin onayı şartıyla da aşılama çalışmaları yapıyoruz. Ciddi anlamda bir teveccüh var özellikle kurallara uyma konusunda öğrencilerin inanılmaz bir hassasiyeti var. Herkesi bu kurallara uymaya davet ediyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir