Sağlık

Son dakika açıklandı: Delta varyantınını bu kişiler çok ağır geçiriyor!

Koronavirüs salgını sonrasında son dönemlerde vaka sayılarının artmasına neden olan delta varyantınına ilişkin tedirgin eden bir açıklama yapıldı. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre koronavirüs delta varyantı özellikle hamileleri çok ağır bir şekilde etkiliyor.

Konuyla ilgili açıklama Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Baştu tarafından yapıldı. Baştu, açıklamasında delta ve diğer varyantların gebelerde büyük oranlarda hafif belirtilerle seyreden bir hastalığa yol açtığını ancak hastalığın kötüleşme ihtimalinin de çok fazla olduğunu söyledi.

Baştu, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada koronavirüsün en ağır etkilendiği grupların başında hamileler olduğunu ve hamileliğin son aylarda akciğer kapasitesinin azalması ile anne ve bebeklerin kaybedilebileceğini ifade etti.

Baştu, konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Delta ve diğer varyantların gebelerde büyük oranda asemptomatik veya hafif semptomlarla seyreden bir hastalığa yol açıyor fakat gebelerde hastalığın seyrinin kötüleşme ihtimali daha fazla. Gebelik ilerledikçe annenin karnı büyür ve akciğer kapasitesi düşer, bebeğin büyümesi dolayısıyla vücudun enerji ve oksijen ihtiyacı artar. Bunlar olurken arka planda birçok değişiklik daha olmaktadır. Anne için karnındaki bebek her ne kadar kendi yavrusu olsa da farklı bir genetik yapıya sahiptir. Anne bebeği yabancı olarak görmesin diye vücudu immün sisteminin agresifliğini biraz daha köreltir ve toleransını artırır. Bu da vücutlarına gerçekten yabancı bir ajan girdiğinde enfeksiyonlara daha yatkın bir ortam oluşturur. Son aylarda bebeğin boyutuna bağlı etkiler bunlara eklenince vücut direncini korumak daha da güçleşir”

GEBE VE EMZİREN ANNELERE AŞI ÖNERİLİYOR

Hamile ve emziren annelere aşı önerildiğini söyleyen Baştu, “Elimizde veri olmadan önce, gebelikte immün sistemin reaksiyonlarının değişmesine bağlı istenmeyen farklı yan etkiler gözlenebileceği düşünülmüştü. Bu konuda yapılan çalışmalarda gebelerde aşıdan dolayı yan etki görülme ihtimalinin sağlıklı popülasyondan farklı olmadığı gösterildi. Yine yurt dışında 827 tam takipli gebede hiç yan etki gözükmediği raporlandı. Fakat aşılanmayan gebelerde hastalığın çok daha ağır geçtiğini gösteren çalışmalar mevcut”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir