Gündem

Türkiye’de ehliyeti olan milyonları ilgilendiren yeni sistem kararı! Bundan sonra zorunluluk kalktı

Ülkemizde ehliyeti olan vatandaşları ilgilendiren çok önemli karar alındı. Bu karar doğrultusunda ehliyeti olanlar belgelerini kimlikleri ile birleştirebiliyorlar. Bu uygulama ile sistem değişti ve uygulama ile birlikte artık kimlik ve ehliyeti ayrı ayrı taşıma zorunluğu ortadan kalktı. Bunun için sadece ehliyetinizi kimliğinizle birleştirmeniz gerekiyor.

Hala ehliyetini yenilemeyenler, 2022’nin sonuna kadar yenileyebilecek. Nüfus cüzdanını çipli hale getirmek için de ilk etapta 2023 yılına kadar süre tanınsa da daha sonra bu kısıtlama kaldırıldı. Peki ehliyeti kimlikle belirleme nasıl yapılacak?

SAYI YÜKSELDİ

Konu hakkında Bakanlıktan yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada uygulama ile birlikte sürücü belgesi bilgileri kimlik kartına aktarılan kişi sayısı 2 milyon 21 bin 570’e yükseldiği belirtilerek dünyada ilk ve tek uygulama olan Hayat Kimliğinle Kolay’ ile yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor.

Yeni kimlik kartı ve yeni ehliyeti olan vatandaşların birleştirme işlemi için herhangi bir belge ibraz etmeleri gerekmiyor. Sadece nüfus müdürlüğüne giderken yanlarında her iki kartı da götürmeleri gerekiyor.

EHLİYET ESKİ TİPSE NE YAPILACAK?

Bu doğrultuda yeni kimlik kartı olan ve ehliyeti eski tip olan vatandaşlar birleştirme işlemi için 4 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve 15 TL’lik harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz ile nüfus müdürlüğüne müracaat edeceklerdir.

ÜCRET TALEP EDİLMİYOR

Yeni tip sürücü belgeleri, ilçe nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeni çipli kimlik kartlarına yüklenebiliyor. Birleştirme işlemi için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir